/
Dodawanie artykułu (aktualności)

Dodawanie artykułu (aktualności)

W celu utworzenia artykułu (aktualności), należy uprzednio przygotować:

  1. Plik graficzny zawierający okładkę artykułu: plik w formacie png/gif/jpg/jpeg do 2 MB wielkości,
    o proporcjach wymiarów 3:2, grafika w orientacji poziomej, przykładowe optymalne rozmiary: 1500 (szerokości) x 1000 (wysokości) pikseli

    W razie potrzeby zobacz, jak można zmienić rozmiar posiadanej grafiki.

  2. Katalog ze zdjęciami w files.pg.edu.pl - jeżeli artykuł ma zawierać galerię zdjęć. W razie potrzeby przejdź do dostępnego niżej akapitu pn. Wskazówka - sposób przygotowania galerii dla potrzeb artykułu.

 

a następnie zalogować się do CMS Drupal. W trybie edycji CMS-a wybrać: Zawartość → Dodaj treść → Artykuł.

image-20241008-113637.png

W ramach dodawanej zawartości Artykuł, należy podać:

  • Tytuł - wyświetlany będzie w spisie aktualności, nie powinien być zbyt długi

  • Lead (pole opcjonalnie) - zwięzły opis zawartości artykułu; powinien zawierać kilka zdań

  • Treść - główna zawartość artykułu

  • Tagi (pole opcjonalne) - o ile w danej witrynie używa się tagów (np. do separowania różnych list z aktualnościami), należy podać umówione dla witryny tagi, tagi służące do separowania treści zwyczajowo powinny być poprzedzone znakiem #

    W razie wątpliwości, czy i jakie tagi należy użyć, można przejść do edycji ew. innych już istniejących artykułów (w ramach danej witryny internetowej) i w ten sposób odczytać używane zwykle tagi.

  • Obraz/Grafika - plik graficzny zawierający okładkę artykułu → należy wczytać z dysku komputera przygotowany wcześniej plik w formacie png/gif/jpg/jpeg do 2 MB wielkości,
    o proporcjach wymiarów 3:2, grafika w orientacji poziomej, przykładowe optymalne rozmiary: 1500 (szerokości) x 1000 (wysokości) pikseli

    W razie potrzeby zobacz, jak można zmienić rozmiar posiadanej grafiki.

  • Podpis grafiki (pole opcjonalne) - ewentualny opis do okładki artykułu

  • Witryna - należy podać jednoznacznie witrynę internetową, do której artykuł będzie przypisany: podając jej numer (id) lub wskazując za pomocą fragmentu nazwy witryny. Jeśli szukana nazwa strony jest zbyt popularna i w wynikach wyszukiwania wyświetla się sporo innych wyników (bez pożądanego wskazania), witrynę trzeba wskazać jednoznacznie za pomocą identyfikatora (id) - sprawdź jak znaleźć id.

    W razie wątpliwości, którą witrynę należy wskazać, można przejść do edycji ew. innych już istniejących artykułów (w ramach danej witryny internetowej) i w ten sposób odczytać używaną zwykle witrynę.

  • ramka Galeria z przyciskiem Dodaj mediaproszę nie używać tej metody (jest to stary, zarzucony obecnie sposób dołączania galerii)

  • Galeria zdjęć z CDN (pole opcjonalne) - pod względem technicznym, galeria stanowi w narzędziu files.pg.edu.pl katalog ze zdjęciami → w polu należy wkleić tzw. adres id folderu zawierającego dedykowane zdjęcia do artykułu.

    Poniżej podano sposób przygotowania galerii dla potrzeb artykułu.

Finalnie formularz dodawania artykułu należy zapisać za pomocą niżej zlokalizowanego granatowego przycisku Zapisz.

Wskazówka - sposób przygotowania galerii dla potrzeb artykułu

  1. Korzystając z menedżera mediów files.pg.edu.pl (zobacz czym jest narzędzie files.pg.edu.pl) w ustalonej gałęzi katalogów (wg uznania danej jednostki/wydziału) utwórz nowy podkatalog przeznaczony do przechowywania grafik galerii - postępuj według instrukcji tworzenia katalogów.

  2. W utworzonym katalogu umieść przewidziany zbiór grafik lub zdjęć - postępuj według instrukcji wgrywania zasobów.

  3. Za pomocą górnej nawigacji przejdź o jeden poziom wyżej w strukturze katalogów, tak aby widzieć listę zawierającą folder z grafikami/zdjęciami.

  4. Zlokalizuj folder z uprzednio wgranymi grafikami/zdjęciami. W wierszu z nazwą tego katalogu kliknij na pierwszą ikonę z lewej (w widocznej grupie ikon), co spowoduje skopiowanie do pamięci identyfikatora (ID) tego folderu - tak jak na poniższej ilustracji. Wartość ID możesz przechować w pamięci lub roboczo wkleić do programu typu Notatnik.

  5. W trybie zalogowania w CMS Drupal przejdź do tworzonego artykułu, przewiń widok edycji na sam dół i zlokalizuj pole Galeria zdjęć z CDN. Następnie w tym polu wklej skopiowany wcześniej identyfikator (ID) folderu zawierającego zdjęcia.

  6. Zapisz artykuł po zmianach.

 



 

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024