Najczęściej zadawane pytania



Jaką metodę uwierzytelniania wybrać?


Metoda z aplikacją mPG - bardzo wygodna w przypadku częstego logowania do systemów, wystarczy kliknąć jeden komunikat i gotowe, metoda ta wymaga dostępu do Internetu.

Metoda z SMSami - metoda dla osób logujących się sporadycznie (np. w celu sprawdzenia odcinków płacowych czy wystawienia wniosku urlopowego), które nie chcą dodatkowych aplikacji, minusem tej metody jest konieczność przepisywania kodów i pozostawania w zasięgu sieci komórkowej.

Metoda z kodami OTP - metoda dla osób, które nie chcą korzystać z dwóch powyższych metod lub nawet nie posiadają telefonu (można zainstalować dodatek generujący kody jednorazowe bezpośrednio w przeglądarce, można skorzystać z opcji oferowanych przez zaawansowany menedżer haseł), albo pracują w miejscu w którym występują problemy z zasięgiem.



Telefon został w domu, ja jestem na Uczelni - co robić!?


Jeżeli na komputerze, na którym pracujemy, wcześniej włączyliśmy zapamiętanie danej przeglądarki, to nic nie robić... prawdopodobnie przeglądarka nas wpuści jak co dzień. W przypadku, gdyby jednak okazało się, że jest inaczej, można skontaktować się z Helpdeskiem, gdzie po weryfikacji pracownika wyłączymy na dany dzień weryfikację dwuetapową (pojawi się komunikat mówiący o konieczności jej włączenia "od jutra", po ominięciu komunikatu można będzie się zalogować, następnego dnia pojawi się jednak konieczność włączenia jednej z dostępnych metod - wystarczy wskazać dotychczas używaną).



Czy można mieć kilka urządzeń do weryfikacji dwuetapowej?


Metoda z aplikacją mPG - można mieć kilka urządzeń z zainstalowaną i sparowaną aplikacją mPG, wówczas monit z prośbą o potwierdzenie pojawia się na każdym z urządzeń (czyli poza telefonem można użyć np. tablet).

Metoda z SMSami - SMS z kodem autoryzacyjnym wysyłany jest tylko na jeden numer telefonu.

Metoda z kodami OTP - można na kilku urządzeniach wprowadzić ten sam sekretny klucz, można także przenieść konfigurację programu generującego kody OTP na inne urządzenie, zatem można mieć kody autoryzacyjne na wielu urządzeniach.



Skradziony telefon - co robić?


Twój operator komórkowy na pewno umożliwia wyrobienie duplikatu karty SIM - udaj się z dokumentem tożsamości po nową kartę SIM. W przypadku telefonu służbowego duplikat wydaje Centrum Techniczne PG (poprzez przełożonego, Biuro Wydziału itp.).

Metoda z aplikacją mPG - o ile pracownik podał wcześniej na Moja PG numer komórkowy, można użyć przy logowaniu opcji awaryjnej - wysłania SMSa z kodem.

Metoda z SMSami - SMS z kodem autoryzacyjnym wysyłany jest na dotychczasowy numer komórkowy, w przypadku wyrobienia duplikatu SIM zachowujemy numer, zatem będziemy w stanie go odebrać.

Metoda z kodami OTP - przy konfiguracji tej metody system wyświetla pięć jednorazowych kodów awaryjnych, które należało skopiować i zachować - przypomnij sobie, gdzie masz je schowane.

Jeśli wszystko inne zawiedzie - skontaktuj się z Helpdeskiem.



Czy muszę wpisywać kod lub klikać potwierdzenie przy każdym logowaniu?


Jeżeli dany komputer jest naszym komputerem prywatnym lub służbowym i korzystamy z niego tylko my (lub mamy własny profil), to można w przeglądarce zaznaczyć opcję, która zapamięta dane urządzenie, dzięki czemu prośba o ponowne wpisanie kodu czy potwierdzenie na telefonie nie będzie się pojawiać przez jakiś czas (kilka dni - kilka tygodni). Im więcej nietypowych zachowań z naszej strony (nowa przeglądarka, nowe urządzenie, logowanie z nietypowego miejsca) tym częściej pojawia się prośba o drugi składnik weryfikacji.



Dlaczego dostaję SMSy/powiadomienia nawet gdy nie korzystam z komputera?


Taka sytuacja ma miejsce gdy ktoś inny wejdzie w posiadanie naszego hasła i próbuje się zalogować! Oczywiście nie należy takich logowań potwierdzać, co więcej należy niezwłocznie zmienić swoje hasło!

UWAGA - jeżeli z tego hasła, co jest bardzo złą praktyką, korzystaliśmy także w innych serwisach (np. prywatna poczta, portal społecznościowy, itp.) sugerujemy, by zmienić hasło we wszystkich tych miejscach (i to na różne hasła), bo ktoś zna Twoje "ulubione" hasło!



A co jeśli nie włączę weryfikacji dwuetapowej?


W takim wypadku logowanie do konta w Moja PG nie będzie możliwe z użyciem dotychczasowego loginu i hasła, cały czas jednak można zalogować się przy użyciu Profilu Zaufanego (przycisk login.gov.pl).



Mój okres karencji minął i nie mogę się zalogować - co robić?


Przede wszystkim nie wpadać w panikę i doczytać komunikat do końca - cały czas jest możliwość samodzielnego włączenia weryfikacji dwuetapowej! Na tej stronie pomocy mamy szczegółowe informacje jak włączyć MFA w takim wypadku.

 

 

Korzystam z aplikacji mPG, jednak pomimo logowania potwierdzenie do zatwierdzenia w aplikacji nie wyświetla się - co robić?

 

Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu aplikacja na Twoim telefonie zawiesiła się lub nie reaguje na próby logowania. W takim razie warto wyczyścić pamięć podręczną tej aplikacji, zatrzymać ją (na urządzeniach z Androidem wykonuje się to w Ustawieniach → Aplikacje - po wejściu w detale aplikacji mPG). Warto również zrestartować telefon.

Jeśli awaryjnie wybrano przesłanie kodu SMS-em (o ile numer telefonu do SMS-ów został wcześniej podany w Moja PG), a mimo to SMS także nie dotarł - zresetuj telefon i poczekaj dłuższą chwilę na przyjście SMS-a.


Ewentualnie powtarzający się problem z aplikacją może być związany z usypianiem i oszczędzaniem energii w ustawieniach systemu na urządzeniu mobilnym. W takim przypadku powinno pomóc ręczne wywołanie (uruchomienie) aplikacji, aby zaczęła reagować na próby logowania.

Powiązane artykuły



Related content

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024