Migracja zasobów z Dysku PG (Drive PG - ownCloud) do MS OneDrive
W instrukcji zostały opisane kroki, które należy podjąć aby poprawnie przenieść zasoby ze starego dysku sieciowego PG na nowy w usługach Microsoftu. Zachęcamy do przeczytania podstawowych rozdziałów instrukcji przed przejściem do wyboru metody przenoszenia danych - zawierają one ważne informacje, które mogą pomóc uniknąć ewentualnych problemów w całym procesie.
Przygotowania do migracji
W pierwszej kolejności powinnyśmy zdecydować, w którym miejscu na dysku OneDrive chcemy aby dane były przechowywane, tj. czy robimy to na służbowym koncie imiennym użytkownika, czy też na witrynie jednostki (tzw. witryna w SharePoint).
Witryny tworzone są jedynie przez administratorów usługi w CUI poprzez wysłanie zgłoszenia przez zgloszenia.pg.edu.pl.
Aby przenieść pliki z ówczesnego Dysku PG (ownCloud) najłatwiej jest pobrać dedykowaną aplikację oraz skonfigurować ją z odpowiednim kontem (na którym znajdują się pliki, lub kogoś kto ma je je dla siebie udostępnione).
Instrukcję instalacji aplikacji ownCloud znaleźć można tutajDrive PG/Dysk PG.
Po zainstalowaniu ownCloud oraz podłączeniu się do Dysku PG cały zasób możemy znaleźć klikając przycisk wyszukiwania na pasku systemu Windows oraz wyszukaniu Eksplorator plików. Po jego otworzeniu na liście po lewej wyszukujemy aplikacji ownCloud - to z tego miejsca będziemy musieli przerzucić interesujące nas pliki na OneDrive.
Katalog dysku możemy również znaleźć w plikach użytkownika. Znajduje się tam folder o nazwie ownCloud.
Uwaga! Przed migracją upewnij się, że posiadasz wolne miejsce na dysku swojego urządzenia! Podczas migracji plików aplikacja ownCloud powinna być cały czas włączona oraz aktywnie połączona z dyskiem!
Dodatkowe czynności, które mogą okazać się niezbędne w trakcie procesu
Podczas przenoszenia plików z katalogu ownCloud (Dysku PG) na dysk OneDrive przechodzą one przez nasze urządzenie, tj. pobierają się i zaczynają zajmować miejsce na naszym dysku, co może w pewnym momencie uniemożliwić dalszą migrację plików. Warto więc co kilka większych plików lub katalogów usuwać lokalną kopię danych z naszego urządzenia.
Zrobić to możemy poprzez wejście do katalogu ownCloud poprzez metodę opisaną powyżej oraz zlokalizowaniem plików z ikoną zielonego okręgu z zielonym ptaszkiem. Klikamy na taki plik lub katalog prawym przyciskiem myszy, a z listy rozwijalnej wybieramy pozycję Zwolnij miejsce.
Zwolnij miejsce - usuwa tylko lokalną kopię plików na urządzeniu, wciąż pozostaną one zarówno na Dysku PG, jak i OneDrive - jeśli wcześniej się tam znajdowały.
Migracja plików z wykorzystaniem narzędzia SharePoint Migration Tool (SPMT)
Do migracji danych z dysku DrivePG na OneDrive/SharePoint można skorzystać z narzędzia Microsoft SharePoint Migration Tool (SPMT).
SPMT to darmowe narzędzie od Microsoft, które można pobrać tutaj: Pobierz SharePoint Migration Tool
Kopiowania odbywa się z folderu dysku lokalnego na OneDrive i SharePoint.
Najważniejsze informacje o migracji plików za pomocą tego rozwiązania:
Można powtarzać migrację, aby dokopiować brakujące pliki.
Narzędzie generuje logi, które pozwalają sprawdzić ewentualne błędy (np. zbyt długie ścieżki plików).
Istnieje możliwość wykonania symulacji migracji, aby zweryfikować błędy przed właściwym procesem.
Jak użyć narzędzia Microsoft SharePoint Migration Tool (SPMT)?
Pobierz SharePoint Migration Tool (SPMT) ze strony Microsoft.
Uruchom narzędzie i zaloguj się do swojego konta M365.
Wybierz źródło danych (jeśli to Dysk PG, OneDrive lub lokalny dysk – wskaż odpowiednią lokalizację).
Wybierz miejsce docelowe (SharePoint grupy lub OneDrive).
Uruchom migrację i monitoruj postęp.
Zalety narzędzia MS SPMT:
Zachowuje strukturę folderów i plików.
Możliwość zaplanowania migracji na określony czas.
Obsługuje duże wolumeny danych.
Ręczna migracja plików z dysku do witryny SharePoint
Przestrzeń plików dostępna jest m.in. pod adresem office.com po zalogowaniu się wyżej wspomnianym kontem użytkownika. Będąc na wskazanej stronie przechodzimy do aplikacji SharePoint klikając przycisk w lewym górnym rogu strony, a następnie wybierając aplikację. Jeśli nie widzisz poprawnej aplikacji wyszukaj ją w polu wyszukiwania nad listą. Jeśli nie widzisz poprawnej aplikacji wyszukaj ją w polu wyszukiwania nad listą.
Po lewej stronie przechodzimy do zakładki Moje witryny, szukamy pożądaną witrynę oraz wchodzimy w nią poprzez kliknięcie w jej nazwę. Jeśli nie widzisz na liście odpowiedniej witryny, to wciśnij Wyświetl więcej.
Będąc już na stronie głównej witryny przechodzimy do zakładki Dokumenty. Zauważyć możemy tam dwie listy rozwijalne W kanałach oraz W bibliotece witryny.
W kanałach - po utworzeniu kanałów w zespole (witrynie) MS Teams utworzą się tutaj katalogi o jednakowej nazwie co kanał. Wszelkie pliki przekazane do tego kanału poprzez aplikację MS Teams będą widoczne w tej przestrzeni.
W bibliotece witryny - znajdują się tam wszystkie pliki przesłane zarówno poprzez aplikację MS Teams, jak i bezpośrednio przez stronę internetową.
Sposoby przerzucania plików zostały opisane w poniższych sekcjach rozwijalnych.
Ręczna migracja plików z dysku na OneDrive konta imiennego
Przestrzeń plików dostępna jest m.in. pod adresem office.com po zalogowaniu się wyżej wspomnianym kontem użytkownika. Będąc na wskazanej stronie przechodzimy do aplikacji OneDrive klikając przycisk w lewym górnym rogu strony, a następnie wybierając aplikację. Jeśli nie widzisz poprawnej aplikacji wyszukaj ją w polu wyszukiwania nad listą.
Po lewej stronie wybieramy z listy zakładkę Moje pliki, następnie przechodzimy do wybranego przez nas katalogu klikając w jego nazwę.
Warto zwrócić uwagę na ikonkę katalogu - zwykła ikonka katalogu oznacza, że dostęp do zasobu mamy tylko my, ikonka katalogu z ludzikami oznacza, że jest to folder już komuś udostępniony.
Będąc w katalogu otwieramy katalog ownCloud poprzez Eksplorator plików metodą opisaną na początku instrukcji oraz przeciągamy pożądane przez nas pliki na przestrzeń OneDrive.
Aplikacja poinformuje nas o ukończeniu operacji i jej statusie - pozytywnym lub negatywnym.
W przypadku statusu negatywnego warto:
spróbować operacji w trybie incognito,
upewnić się, że aplikacja ownCloud działa prawidłowo,
upewnić się, że nazwy plików lub katalogów nie są zbyt długie albo skomplikowane (zawierają np. polskie znaki),
upewnić się, że posiadamy wolne miejsce na dysku urządzeniu, na którym przeprowadzana jest migracja, jak i dysku OneDrive.
W przypadku statusu pozytywnego plik jest teraz widoczny na liście plików.
Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024