Praktyki studenckie - instrukcja rejestrowania wniosków dot. praktyk studenckich dla studentów
Jak przygotować się do wypełnienia wniosku dot. praktyk studenckich?
odwiedź swoją stronę wydziałową i poszukaj informacji nt. Regulaminu praktyk studenckich, Ramowego Programu Praktyk odpowiedniego dla Twojego kierunku studiów i dowiedz się jakich dokumentów będziesz potrzebować do złożenia wniosku o rejestrację Twojej praktyki (np. w przypadku praktyk, które odbywają się poza terminem wakacyjnym, są ponadprogramowe lub praktyk zagranicznych wymagana jest zgoda Dziekana itp.) Lista potrzebnych dokumentów może się różnić w zależności od rodzaju umowy, np. w przypadku realizacji praktyk w oparciu o bieżące zatrudnienie (np. umowa o pracę) ta lista może być inna niż w przypadku praktyki realizowanej w ramach programu ERASMUS. Konkretne informacje otrzymasz na stronie wydziałowej lub w Dziekanacie lub u Wydziałowego Pełnomocnika ds. praktyk studenckich.
skontaktuj się z potencjalnym praktykodawcą i ustal z nim informacje, które przydadzą Ci się do wypełnienia wniosku dot. rejestracji praktyk. Po wypełnieniu wniosku w systemie i zatwierdzeniu go przez Pełnomocnika Wydziałowego, zostanie Ci udostępniony plik “Indywidualny Program Praktyk”, który będziesz musiał/a wydrukować, następnie dostarczyć praktykodawcy do podpisu i finalnie wgrać go do systemu. Pamiętaj o tym umawiając się z praktykodawcą.
Gdzie rejestrujemy wniosek?
Logujemy się do systemu Moja PG → Student → Studia → Praktyki i klikamy w przycisk “Zarejestruj praktykę”. W tym miejscu będziemy także mogli obserwować przepływ statusów naszego wniosku.
Jak zdobyć zgodę Dziekana na realizację praktyk w innym terminie niż wakacyjny, na praktykę ponadprogramową lub na praktykę zagraniczną?
Wchodzimy do Moja PG → Student → Dokumenty → Złóż wniosek
Wybieramy nasz kierunek i szukamy dokumentu o nazwie “Wniosek do Dziekana w sprawie PRAKTYKI poza wakacjami/ za granicą/ ponadprogramową”.
Po podpisaniu tego wniosku w formie elektronicznej przez Dziekana można pobrać taką zgodę w formacie PDF i załączyć ją we rejestracji wniosku dot. praktyk studenckich.
Wypełnianie wniosku
Krok 1 - wybieramy kurs, w ramach którego będziemy realizować praktykę. W polu “Link do informacji dot. praktyk” powinien pokazać się link właściwy dla danego kierunku studiów z informacjami odnośnie praktyk studenckich.
Krok 2 - wypełniamy Dane zakładu; Potrzebujemy NIP, nazwę zakładu pracy oraz stronę internetową zakładu pracy.
Wyszukiwarka firm po numerze NIP
Aby zaciągnąć dane praktykodawcy przy pomocy wyszukiwarki należy wpisać w polu “Zakład pracy” nazwę lub NIP szukanego praktykodawcy. Powinna pokazać się lista z dostępnymi praktykodawcami do wyboru. Upewnij się czy wybrane dane są prawidłowe. Jeśli wszystko jest wypełnione właściwie to należy przejść do wypełniania dalszych danych. Jeśli zostały zauważone błędy, nieprawidłowości lub nie ma szukanej firmy w dostępnej wyszukiwarce, należy wpisać dane ręcznie.
Co jeśli nie ma firmy w wyszukiwarce lub posiada błędne dane?
Należy wprowadzić dane praktykodawcy ręcznie. Trzeba zacząć wpisywać nazwę lub NIP, a następnie kliknąć w niebieski napis “Jeśli szukanego zakładu pracy nie ma na liście - Dodaj zakład pracy ręcznie”
Powinny pojawić się pola do wpisania NIPu, Nazwy, Regonu, strony internetowej, a także Adresu zakładu pracy.
W przypadku pomyłki lub chęci ponownego skorzystania z wyszukiwarki należy kliknąć “Wybierz inny zakład pracy”.
Uwaga! Jeśli zakład pracy nie posiada strony internetowej, możemy wkleić link kierujący do strony KRS dla zakładu pracy, który wybraliśmy.
Krok 3 - wypełniamy Adres zakładu praktyk. Jest to ten sam adres, na który zarejestrowana jest firma. W dalszej części formularza będzie miejsce na wpisanie Adresu odbywania się praktyk, jeśli to będzie inne miejsce niż to, gdzie jest zarejestrowana firma. Adres zakładu w przypadku skorzystania z wyszukiwarki NIPu jest uzupełniany automatycznie. Jeśli dane adresowe nie zgadzają się z oczekiwanymi to wypełnij te dane ręcznie.
Krok 4 - Uzupełniamy Adres odbywania praktyki - Wpisujemy adres, pod którym będziemy realizować praktyki zawodowe. Jeśli Twoja firma ma więcej niż jeden Oddział, napisz w polu “Oddział” nazwę tego, w którym będziesz realizować praktyki.
Krok 5 - Dane praktyki - mamy do wyboru różne rodzaje praktyk i umów. W zależności od tego jaki rodzaj zostanie wybrany, to liczba pól do wypełnienia będzie inna, gdyż niektóre z praktyk nie wymagają by je podawać, np. dla umowy cywilnoprawnej (tj. umowa zlecenie, umowa o dzieło) nie są wymagane dane nt. opiekuna praktyk lub osoby upoważnionej do podpisania umowy.
Wybieramy rodzaj praktyki/umowy. Mamy do wyboru:
Umowa o organizację praktyk zawodowych (tu będzie podpisywana umowa między praktykodawcą a Politechniką Gdańską)
Praktyka na podstawie obowiązującej umowy ramowej
Umowa o pracę
Umowa cywilnoprawna (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło)
Płatny staż
Staż bezpłatny
Wolontariat
Inny (np. ERASMUS, IASTE lub inne wymagające zgody dziekana)
Tylko w przypadku wyboru Umowy o organizację praktyk zawodowych oraz Praktyki na podstawie obowiązującej umowy ramowej, będziemy widzieli pola tj. Dane zakładowego opiekuna praktyki, Dane osoby upoważnionej do podpisania praktyk, a także pytania o badania medycyny pracy, wniosek o przyznanie miejsca w Domu studenckim na czas realizacji praktyk zawodowych. Z kolei w przypadku wyboru Umowy o pracę pojawi się dodatkowe pole, w którym trzeba wypełnić wymiar etatu. W przypadku wyboru Innej praktyki pojawi się dodatkowe pole na Opis. W przypadku wyboru Umowy o organizację praktyk zawodowych zostanie dodane dodatkowe pole, w którym zaznaczamy preferowaną przez praktykodawcę formę umowy.
Krok 6 - Wpisujemy daty rozpoczęcia i zakończenia praktyki, stanowisko lub charakter pracy (w pole stanowisko sugerujemy wpisywać na jakim stanowisku student odbywa praktykę) oraz godzin praktyki (należy podać łączny wymiar godzin praktyk lub godzinowy ekwiwalent pracy).
Krok 7 - Konsultujemy z praktykodawcą czy badania medycyny pracy są wymagane czy nie. Pod niebieskim kółkiem ze znakiem zapytania powinna pokazać się lista dostępnych badań, na które kieruje Politechnika Gdańska w ramach Twojego kierunku studiów. Przedstaw te dane praktykodawcy i zaznacz pole zgodnie z ustaleniami.
Krok 8 - Punkty z Ramowego Programu Praktyk przewidziane do realizacji - tutaj musisz znaleźć plik z Ramowym Programem Praktyk dla Twojego Wydziału oraz Kierunku studiów. Zastanów się i skonsultuj z praktykodawcą, które z tych punktów będziesz realizował w ramach swojej praktyki zawodowej. Musisz podać co najmniej trzy punkty.
Krok 9 - Ustal z praktykodawcą w jakiej formie chciałby podpisać Umowę o organizację praktyk zawodowych i zaznacz odpowiedź zgodnie z ustaleniem. Umowa może być podpisana w formie papierowej, elektronicznej - podpisanej cyfrowo i przekazanej poprzez e-mail oraz elektronicznej - podpisanej cyfrowo i przekazanej przez system EZD. Jeśli masz już inną umowę i nie ma potrzeby podpisywania nowych umów do realizacji praktyk, to nie wypełniaj tego pola.
Krok 10 - Jeśli potrzebujesz miejsca w Domu studenckim podczas realizacji praktyk, to zaznacz pole “Wnioskuję o przyznanie miejsca w Domu Studenckim na czas realizacji praktyk zawodowych”.
Krok 11 - Uzupełniamy Dane zakładowego opiekuna praktyki, a następnie Dane osoby, która jest upoważniona do podpisania umowy. Jeśli w danym zakładzie jest to jedna i ta sama osoba, to zaznaczamy checkbox “Dane osoby upoważnionej do podpisania praktyk w imieniu zakładu są takie same”.
Krok 12 - Załączniki
Poprzez przycisk “Dodaj plik” możesz dołączyć wszystkie wymagane załączniki, które są wymagane do rejestracji Twoich praktyk studenckich. Tutaj możesz dołączyć istniejącą już umowę o pracę, w ramach której będziesz realizować swoje praktyki lub zgodę Dziekana, o której pisaliśmy wcześniej. Dokładnie też w tym miejscu, w przyszłości, będziesz mógł/mogła dodać podpisany przez praktykodawcę Indywidualny Program Praktyki oraz załączyć sprawozdanie z realizacji praktyk itp.
Możesz od razu wysłać swój wniosek poprzez kliknięcie przycisku “Wyślij” albo zapisać go jako wersję roboczą poprzez kliknięcie przycisku “Zapisz kopię roboczą” - wówczas będziesz mógł wrócić do swojego wniosku i go uzupełnić ponownie. Pamiętaj, że tylko WYSŁANE wnioski będą widoczne przez pełnomocników.
Statusy wniosku - co oznaczają?
Wersja robocza - taki status ma wniosek nad którym jeszcze pracujesz. Wniosek o takim statusie nie będzie widoczny przez Pełnomocnika. Nie zapomnij wysłać swojego wniosku.
Wysłany - taki status ma wniosek, który został przez Ciebie wysłany. Oczekuj na weryfikację przez pełnomocnika. Po pozytywnej weryfikacji, status Twojego wniosku powinien zmienić się na “Oczekujący na IPP”.
Do poprawy - taki status pojawi się we wniosku, który będzie wymagał poprawy. Informacja na temat co należy poprawić powinna pokazać się po wejściu w Szczegóły wniosku w polu “Komentarz do poprawy”. Po poprawieniu wniosku można go ponownie wysłać.
Odrzucony - taki wniosek nie ma już możliwości edycji. Jeśli Pełnomocnik odrzucił Twój wniosek, możesz zarejestrować nowy.
Oczekujący na IPP - jeśli zobaczysz taki status wniosku, powinienaś/eś wydrukować IPP (Indywidualny Program Praktyki), poprosić praktykodawcę o podpisanie go, a następnie trzeba go zeskanować i załączyć we wniosku poprzez przycisk “Dodaj plik”. Następnie klikamy przycisk “Wyślij”. Status powinien się zmienić na “Wysłano podpisane IPP”
Wysłano podpisane IPP - ten status oznacza, że Pełnomocnik weryfikuje przesłane przez Ciebie dokumenty. Oczekuj na zmianę statusu.
Skierowany na badania lekarskie - ten status oznacza, że Skierowanie na badania lekarskie jest przygotowywane dla Ciebie. Poczekaj na zmianę statusu.
Skierowanie do odbioru w dziekanacie - ten status oznacza, że możesz udać się do swojego Dziekanatu po odbiór Skierowania na badania lekarskie.
Oczekuje na zaświadczenie lekarskie - ten status oznacza, że musisz zgłosić się do lekarza w celu zrealizowania badań ze Skierowania na badania lekarskie. Po zrealizowanych badaniach musisz wrócić z wynikami oraz zaświadczeniem do Dziekanatu.
Oczekuje na podpisanie umowy - Twoja umowa została wysłana do praktykodawcy i oczekuje na podpisanie przez niego. Jak tylko umowa zostanie podpisana, status Twojego wniosku zmieni się na “Gotowy do realizacji praktyk”.
Gotowy do realizacji praktyk - ten status oznacza, że wszystkie dokumenty potrzebne do rozpoczęcia są dostarczone i zaakceptowane oraz podpisane. Teraz tylko oczekuj na termin rozpoczęcia praktyk, życzymy powodzenia!
Oczekuje na rozliczenie praktyk - to jest moment na dostarczenie wypełnionych dokumentów tj. Zaświadczenie, Sprawozdanie oraz Ankieta.
Zaświadczenie oraz sprawozdanie to są dokumenty, które będą wymagały podpisu Twojego praktykodawcy. Uzupełnij je w porozumieniu z praktykodawcą i wydrukuj je wcześniej, żeby praktykodawca mógł je uzupełnić i podpisać. Na rozliczenie praktyk masz 14 dni kalendarzowych.
Dokumenty wysłane - taki status pojawi się po przesłaniu skanów podpisanych dokumentów tj. Zaświadczenie, Sprawozdanie, a także Ankieta. Oczekuj na weryfikację dokumentów przez Pełnomocnika oraz ewentualną zmianę statusu.
Dokumenty do poprawy - taki status pojawia się jeśli coś jest do poprawy w dokumentach, które złożyłeś po zakończeniu praktyk. Popraw je, załącz ponownie w systemie i wyślij ponownie do Pełnomocnika.
Praktyka zaliczona - taki status oznacza, że praktyka została zaliczona.
Praktyka niezaliczona - taki status oznacza, że Twoja praktyka nie została zaliczona. W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się z Wydziałowym Pełnomocnikiem ds. Praktyk studenckich.
Przy zmianie statusu przez pełnomocnika powinieneś dostać wiadomość e-mail. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z Helpdeskiem lub ze swoim Dziekanatem lub Wydziałowym Pełnomocnikiem ds. praktyk studenckich.
Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024