Porównane wersje

Klucz

  • Te wersy zostały dodane. Tosłowo zostało dodane.
  • Te wersy zostały usunięte. To słowo zostało usunięte.
  • Formatowanie zostało zmienione.

...

  1. Cała przestrzeń wybranej strony podzielona jest na umowne sekcje, których na stronie może być wiele. Sekcje pełnią rolę „rusztowania” dla treści strony.

  2. Sekcje są miejscem przechowywania bloków funkcjonalnych, które realizują konkretne zadania. Na przykład domyślnie wbudowany blok Treść wyświetla zawartość redagowaną na poziomie Redaktora, blok Microsite Menu wyświetla nawigację boczną strony, zaś przeznaczeniem bloku Photo gallery jest wyświetlanie galerii grafik umieszczonych we wskazanej lokalizacji menedżera mediów files.pg.edu.pl. Każdy rodzaj bloku realizuje odrębne, z góry określone zadanie. Katalog dostępnych bloków jest wyświetlany w momencie dodawania nowego bloku w układzie.

  3. Jedna sekcja może przechowywać wiele bloków.

  4. Każdy blok funkcjonalny może istnieć wyłącznie w ramach sekcji (nie istnieją bloki, które można umieścić poza siatką sekcji).

  5. Bloki można przemieszczać pomiędzy sekcjami, na przykład wyżej lub niżej albo do kolumny bocznej (jeżeli taka jest dostępna w siatce sekcji).

  6. Zgodnie z szablonem przewidzianym dla CMS-a, istnieją trzy z góry określone rodzaje sekcji:

    1. PG - 2 kolumny - domyślna dla każdej podstrony

    2. PG - Strona główna - 1 kolumna bez ograniczenia szerokości - 100% fluid

    3. PG - 1 kolumna - z ograniczeniem szerokości

      Poszczególne sekcje różnią się budową: (a) składa się z dwóch kolumn: szerokiej lewej (przeznaczonej zwykle do przechowywania głównej treści strony) i wąskiej prawej (zwykle przeznaczonej na potrzeby nawigacji bocznej). Jest domyślnie stosowana na stronstronach.
      Sekcja (b) posiada możliwość wyświetlania barwnego tła na pełną dostępną szerokość bez ograniczeń, tj. od lewej krawędzi ekranu do prawej krawędzi ekranu - zwykle przeznaczona jest dla stron reprezentacyjnych (głównych).
      Z kolei sekcja (c) stosowana jest zwykle na podstronach i umożliwia wyświetlanie treści na 100% dostępnej szerokości zgodnie z szablonem (czyli włączając to marginesy boczne). Często stosowana w przypadku rezygnacji z wyświetlania nawigacji bocznej.

  7. Na stronie można umieszczać wyłącznie wyżej przewidziane sekcje i nie można definiować własnych rodzajów sekcji.

  8. Bloki osadzone w sekcjach dostosowują się do nich dynamicznie, m.in. swoją szerokością i wysokością.

...

Zależnie od tego, czy chcesz dodać nową sekcję wyżej lub niżej względem istniejącej sekcji, kliknij na opcję Add section w odpowiednim miejscu. Wyświetlona zostanie szara kolumna w z listą typów dostępnych sekcji:

  • PG - 2 kolumny - domyślna dla każdej podstrony - sekcja stosowana na większości podstron, składa się dwóch kolumn: szerokiej lewej (przeznaczonej zwykle do przechowywania głównej treści strony) i wąskiej prawej (zwykle przeznaczonej na potrzeby nawigacji bocznej). Sekcja ta jest domyślnie wbudowana w układzie stron (o ile nie zostanie świadomie usunięta).

  • PG - Strona główna - 1 kolumna bez ograniczenia szerokości - 100% fluid - sekcja stosowana wyłącznie dla stron reprezentacyjnych (głównych), posiada możliwość wyświetlania barwnego tła na pełną dostępną szerokość bez ograniczeń, tj. od lewej krawędzi ekranu do prawej krawędzi ekranu.

  • PG - 1 kolumna - z ograniczeniem szerokości - sekcjastosowana uzupełniająco na podstronach, składa się z jednej kolumny, w której można wyświetlić treść na 100% dostępnej szerokości zgodnie z szablonem (czyli włączając to marginesy boczne); często używana razem sekcją 2-kolumnową

...

  1. W obszarze ustalonej sekcji zlokalizuj opcję Configure (nazwa sekcji). Na samą opcję nie klikaj.

  2. Kliknij na ikonę szarego krzyżyka umieszczonego w okręgu - na lewo od powyższej opcji, tak jak pokazano na ilustracji.

    Image RemovedImage Added
  3. Po prawej stronie wyświetlona zostanie szara kolumna z zapytaniem potwierdzenia usunięcia sekcji.

  4. Kliknij na przycisk Usuń. Sekcja zostanie usunięta (włącznie z blokami, które są w niej umieszczone).

...

  1. W obszarze ustalonej sekcji zlokalizuj opcję Configure (nazwa sekcji) i kliknij na nią. Nie klikaj natomiast na ikonę szarego krzyżyka umieszczonego w okręgu (na lewo od powyższej opcji) - służy ona do usuwania sekcji.

    Image RemovedImage Added
  2. Wyświetlona zostanie szara kolumna z polem tekstowym służącym do nadania lub zmiany etykiety.

  3. Potwierdź zmiany za pomocą przycisku Aktualizuj.

...

Zmian w konfiguracji bloku nie można cofnąć (można jednak z powrotem manualnie ustawić blok do poprzedniej konfiguracji, o ile w CMS-ie nie usuwaną usunięto informacji związanych z poprzednią konfiguracją, np. strony, tagi, stronymikrowitryny, mikrowitryny itp. dalej istnieją i nie zostały usunięte).