Klient poczty Thunderbird

Dostęp do poczty PG możliwy jest za pomocą interfejsu www (webmail.pg.edu.pl - zarówno dla pracownika jak i studenta) lub skonfigurowanego klienta pocztowego Thunderbird dla użytkownika poczty (tylko dla pracowników). Klienta poczty Mozilla Thunderbird można bezpłatnie pobrać ze strony mozilla.org.


Pamiętaj, że administratorzy poczty, jak też inni pracownicy Centrum Usług Informatycznych NIGDY nie proszą o przesłanie/podanie LOGINU wraz z HASŁEM do poczty jednocześnie (albo samego HASŁA) w jakimkolwiek celu (np. dla potwierdzenia ważności konta, odzyskania danych, do potwierdzenia tożsamości, powiększenia skrzynki pocztowej lub do odblokowania skrzynki pocztowej).
Nie ujawniaj hasła dostępowego do swojego konta żadnej osobie.


Konfiguracja ogólna

Ustawienia serwerów

Ustawienia serwerów pocztowych PG przedstawiono w poniższej tabeli. Zwróć uwagę, że adresy serwerów poczty studenckiej są przekreślone oraz różnią się od tych dla poczty pracowniczej. Pamiętaj, że studenci nie mogą już dłużej konfigurować klientów pocztowych za pomocą imap/smtp.

Dane serwera poczty pracowniczej

 

Adres serwera:

Port:

SSL:

Uwierzytelnianie:

 

Adres serwera:

Port:

SSL:

Uwierzytelnianie:

Serwer poczty przychodzącej:

imap.pg.edu.pl

993

SSL/TLS

Normalne hasło

Serwer poczty wychodzącej*:

smtp.pg.edu.pl

465

TLS

Normalne hasło

587

STARTTLS

Normalne hasło

*należy wybrać jedno z ustawień portu 

Aby skonfigurować poprawnie program pocztowy Thunderbird należy:

Pobieranie certyfikatu głównego 

Do poprawnego działania poczty potrzebny nam będzie plik z certyfikatem głównym PG, który możemy pobrać ze strony Centrum Usług Informatycznych. Na stronie CUI przechodzimy do zakładki Centrum Certyfikacji PG, a następnie Certyfikat Główny PG. Na właściwym linku do certyfikatu (przeważnie wybierany jest format CER/DER) klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję Zapisz element docelowy jako… lub podobną (w zależności od przeglądarki ta opcja może się nazywać nieco inaczej):

Plik możemy zapisać w katalogu pobieranych plików, na pulpicie lub w dowolnej innej lokalizacji, skąd będzie łatwo dostępny, ponieważ za chwilę będzie potrzebny przy dalszej konfiguracji.

Następnie przechodzimy do programu Thunderbird, gdzie dodajemy nowe konto.


Powiązane artykuły


Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024