Porównane wersje

Klucz

  • Te wersy zostały dodane. Tosłowo zostało dodane.
  • Te wersy zostały usunięte. To słowo zostało usunięte.
  • Formatowanie zostało zmienione.

...

Rozwiń
titleInformacje podstawowe

Edycja danych podstawowych możliwa jest tylko dla kierunków, do których mamy uprawnienie Koordynator PKiKE oraz tylko dla kierunków, które mają status edytowany. Na zakładce 🔄 Informacje podstawowe, na dole mamy przycisk Edytuj:

image-20241125-131455.pngImage Removed

Po wejściu w edycję możemy zmodyfikować m.in. sposób powstania tego kierunku - czy to jest kierunek nowy czy zmieniany:

image-20241121-110606.pngImage Removed

Jeżeli mamy do czynienia z kierunkiem międzywydziałowym, możemy tutaj określić inne wydziały biorący udział w prowadzeniu kierunku. Należy 👉 zwrócić uwagę na ikonę plusa 👈 - taki mechanizm edycji danych w aplikacji programy kształcenia pojawia się w kilku miejscach. W związku z tym, że możemy dodać więcej niż jedną wartość z listy rozwijanej, powinniśmy po ustawieniu żądanej wartości kliknąć (plus):

image-20241121-110954.pngImage Removed

Po kliknięciu Dodaj ustawiona wcześniej na liście pozycja wskoczy powyżej - dopiero ten stan oznacza, że (w naszym przypadku WFTiMS) Wydział został dodany jako współprowadzący. Teraz możemy z listy wyboru wybrać kolejny wydział i znów kliknąć (plus), jeśli natomiast dodamy omyłkowo jakiś Wydział, wystarczy przy nim kliknąć (minus):

image-20241121-111043.pngImage Removed

Następnie określamy Planowany start studiów klikając na Wybierz (możemy też usunąć planowany start studiów):

image-20241125-131842.pngImage Removed

Po kliknięciu Wybierz określamy semestr:

image-20241121-111232.pngImage Removed

Pozycja pogrubiona to bieżący semestr. Po wybraniu semestru przechodząc dalej zobaczymy informację o języku wykładowym - nie ustawia się go w ramach całego programu, a dla poszczególnych kursów (o czym będzie dalej w instrukcji):

image-20241121-111337.pngImage Removed

Następnie przechodzimy do sekcji, w której na etapie wprowadzania zmian w programie studiów nie będziemy mogli prawdopodobnie nic wpisać, bo na tym etapie nie znamy tych dat (to będzie w przyszłości), więc te pola możemy pozostawić puste (można je uzupełnić w przyszłości) - numery uchwał to pole tekstowe, natomiast datę ustawiamy po kliknięciu ikony kalendarza:

image-20241121-111420.pngImage Removed

Kolejne parametry to kod kierunku w systemie POLon (także można uzupełnić później) i klasyfikacja ISCED. Jeżeli wraz z utworzeniem programu konieczne będzie skierowanie wniosku do Ministerstwa, zaznaczając poniższe pole system w wydrukach wygeneruje dodatkowy dokument:

image-20241121-112639.pngImage Removed

Realizacja programu - na etapie tworzenia każdy program w założeniu będzie realizowany, nie ustawiamy tego pola (w przyszłości ta wartość może przybrać stan “zlikwidowany” po zakończeniu prowadzenia kształcenia w ramach danego kierunku). Znacznik Karta kierunku opublikowana zdradza nam informację, czy kierunek jest widoczny na wyświetlaczu ECTS (żarówka) - na etapie tworzenia kierunku nie zaznaczamy tego pola (po zatwierdzeniu programu kształcenia przez DK karta kierunku zostanie opublikowana automatycznie), powinniśmy natomiast dopilnować, żeby w programie znalazła się informacja o osobie odpowiedzialnej za program studiów - wystarczy wyszukać po nazwisku właściwą (jedną) osobę:

image-20241121-112724.pngImage Removed

Dane kontaktowe wskazanej osoby pobierane są automatycznie z Moja PG, jeśli zatem widzimy tu nieaktualne dane, to wybrana osoba powinna je zaktualizować samodzielnie w Moja PG → Moje konto.

Data likwidacji kierunku oczywiście na etapie tworzenia programu powinna być pusta:

image-20241121-112804.pngImage Removed

Po wprowadzeniu tych danych klikamy Zapisz.

...

titleOgólna charakterystyka

🔄 Ogólna charakterystyka (1) programu pozwala określić parametry kursów. Edycja tej sekcji możliwa jest po kliknięciu przycisku Edytuj (2):

...

Możemy tu określić poziom kształcenia (1) - I/II stopień, profil kształcenia (2) i rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji (3) np. poziom szósty KRK. Po ustawieniu parametrów klikamy Zapisz (4):

...

Info

Ogólna charakterystyka jest jednym z parametrów, który jest niezbędny do założenia kursów.

Rozwiń
titleKoncepcja kształcenia

Koncepcja kształcenia pozwala na określenie kolejnych parametrów w programie, aby dokonać zmian klikamy Edytuj:

image-20241126-124459.pngImage Removed

Ta sekcja poza typowymi polami tekstowymi zawiera jeszcze listy wielokrotnego wyboru z możliwością określenia procentowego udziału dziedzin i dyscyplin:

image-20241127-074331.pngImage Removed

Dziedziny i dyscypliny określamy procentowo. Załóżmy, że chcemy osiągnąć:

  • (30.0%) Dziedzina nauk społecznych

    • (10.0%) nauki o komunikacji społecznej i mediach

    • (20.0%) prawo kanoniczne

  • (70.0%) Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych

    • (70.0%) inżynieria biomedyczna

W tym celu z listy rozwijanej wybieramy najpierw Dziedzina nauk społecznych i klikamy (plus):

image-20241127-074441.pngImage Removed

Następnie określamy procent danej dziedziny (1) i dodajemy dyscyplinę (2), jednocześnie określając jej procentowy udział w ramach wszystkich dziedzin (3) i klikamy (plus) (4):

image-20241127-074558.pngImage Removed

W ten sam sposób dodajemy brakujące 10% z dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach i klikamy (plus). Narzędzie na bieżąco weryfikuje, czy dyscypliny naukowe swoim procentowym udziałem zgadzają się z liczbą procentów dla całej dziedziny - jeżeli występuje niezgodność, przy próbie zapisu (klikając przycisk Zapisz) otrzymamy odpowiedni komunikat:

image-20241127-074712.pngImage Removed

W przypadku omyłkowego dodania dyscypliny istnieje możliwość usunięcia danej pozycji poprzez kliknięcie (minus). W analogiczny sposób dodajemy kolejną dziedzinę - wybieramy odpowiednią pozycję z listy i klikamy (plus):

image-20241127-074805.pngImage Removed

Jeżeli dana dziedzina nie jest rozbita na dyscypliny, powinniśmy wpisać przy dyscyplinie ten sam procent, co przy określaniu dziedziny. Po wprowadzeniu danych klikamy Zapisz:

image-20241127-074911.pngImage Removed

Po zapisaniu podziału dane prezentują się następująco:

image-20241127-074939.pngImage Removed

Kolejna lista w tej sekcji to lista wyboru z tytułem absolwenta po danym kierunku:

image-20241127-075110.pngImage Removed

Po wprowadzeniu tych i innych danych klikamy Zapisz:

image-20241127-075237.pngImage Removed

Dane zostają zapisane:

image-20241127-075326.pngImage Removed

...

titleEfekty uczenia się

Każdy z kursów zawiera efekty uczenia się, które zdobywa student.

...

Dodatkowy opis

Na wydrukach zawierających efekty uczenia się można dodać dodatkowy opis, który będzie wyjaśniał jakieś szczegóły dotyczące efektów na danym programie. Aby go uzupełnić klikamy (1) Edytuj, otworzy się okno, które umożliwia wprowadzenie tekstu, po wpisaniu komentarza klikamy Zapisz.

...

Po zapisaniu zobaczymy komunikat z potwierdzeniem:

...

Dodawanie istniejących efektów

Klikając na (2) możemy dodać do naszego programu efekt, który już istnieje - otworzy się okno z możliwością wyszukiwania efektów:

...

Wyszukujemy właściwe efekty (szukając np po ID lub symbolu) i zaznaczamy na liście te, które chcemy dodać do programu (po zaznaczeniu klikamy Zapisz):

...

Jeżeli nie zapiszemy w tym momencie efektów, a wyszukamy sobie inny, kolejny już efekt, to jak go zaznaczymy to system wyświetli, że mamy zaznaczone 3 efekty (2 + 1) i wówczas możemy zbiorczo zapisać wyszukiwanie i zaznaczone efekty:

...

Uwaga

Efekty ogólnouczelniane (z puli 1 - 99) nie są przypisane do Wydziałów, zatem przy próbie ich odszukania należy w wyszukiwarce Identyfikator wydziału głównego ustawić na Wybierz… W powyższym przykładzie po wprowadzeniu ID 12 do wyszukiwania, Identyfikator wydziału głównego został ustawiony na Wybierz.

Po kliknięciu Zapisz efekty zaczynają się wyświetlać w liście efektów na kierunku:

...

Tworzenie nowego efektu

Dodawanie nowego efektu sprowadza się do wprowadzenia danych takich jak kategoria (w przypadku jej braku (4) nie da się dodać charakterystyki (3)), symbol, wartości polsko i anglojęzyczne, dziedzina (1). Z uwagi na wcześniej tworzone efekty widzimy jeszcze listę Obszary kształcenia (2), która jest pusta - nie ustawiamy tu żadnej wartości dla nowych efektów:

...

Klikając (plus) przy charakterystykach PRK (3) system zaproponuje dodanie charakterystyk dopasowanych do poziomu i kategorii efektu:

...

Zaznaczamy zatem wybraną charakterystykę i klikamy Wybierz:

...

W przypadku dodania nadmiarowych charakterystyk, wystarczy przy danej charakterystyce kliknąć (minus):

...

Po wprowadzeniu danych klikamy Zapisz (w przypadku rezygnacji klikamy Powrót). Zapisany efekt “wskakuje” do programu:

...

Podmiana efektu

Klikając ikonę strzałki w górę ⬆️ możemy dany efekt w programie podmienić na inny, istniejący już w systemie efekt. Taka podmiana dotyczy listy efektów oraz efektów w przedmiotach, a co za tym idzie także w kartach przedmiotów.

Uwaga

Jeżeli istnieją opublikowane karty przedmiotów należy je koniecznie wysłać do nauczyciela do edycji, aby zweryfikował kartę i odesłał ją do zatwierdzenia. Dopiero po zatwierdzeniu i publikacji przez koordynatora zostaną odświeżone PDFy! Tą operację może w całości wykonać koordynator ECTS lub PK - należy wejść do edycji karty, zapisać zmiany, po czym ponownie zatwierdzić kartę.

...

Po kliknięciu ikony strzałki pojawi się okno z wyszukiwaniem efektów:

...

Po odszukaniu właściwego efektu klikamy przy nim link Wybierz.

Edycja w ramach PK

Klikając ikonę ołówka ✏️ możemy dany efekt w programie zmienić (edytujemy treści efektu, po zapisaniu otrzymujemy nowy efekt związany tylko z tym programem). Taka edycja dotyczy listy efektów oraz efektów w przedmiotach, a co za tym idzie także w kartach przedmiotów.

Uwaga

Jeżeli istnieją opublikowane karty przedmiotów należy je koniecznie wysłać do nauczyciela do edycji, aby zweryfikował kartę i odesłał ją do zatwierdzenia. Dopiero po zatwierdzeniu i publikacji przez koordynatora zostaną odświeżone PDFy! Tą operację może w całości wykonać koordynator ECTS lub PK - należy wejść do edycji karty, zapisać zmiany, po czym ponownie zatwierdzić kartę.

Klikamy ikonę ołówka:

...

Otworzy się pełna możliwość edycji efektu:

...

Po wprowadzeniu zmian klikamy Zapisz.

Usuwanie efektów

W celu usunięcia efektu z programu klikamy ikonę (minus) przy wybranym efekcie:

...

Uwaga

Jeżeli istnieją opublikowane karty przedmiotów należy je koniecznie wysłać do nauczyciela do edycji, aby zweryfikował kartę i odesłał ją do zatwierdzenia. Dopiero po zatwierdzeniu i publikacji przez koordynatora zostaną odświeżone PDFy! Tą operację może w całości wykonać koordynator ECTS lub PK - należy wejść do edycji karty, zapisać zmiany, po czym ponownie zatwierdzić kartę.

Jeżeli na pewno chcemy usunąć efekt klikamy Tak:

...

Rozwiń
titleBadania naukowe *)

Zakładka 🔄 Badania naukowe pojawia się do wypełnienia w zależności od tego, czy sposób powstania programu to nowy (pojawia się) czy zmieniany (nie pojawia się).

image-20241127-085757.pngImage Removed

Po kliknięciu Edytuj otwiera się możliwość edycji pól (są to zwykłe pola tekstowe):

image-20241127-085835.pngImage Removed

Po opisaniu szczegółów klikamy Zapisz.

Rozwiń
titleEgzaminy i praktyki

W tym miejscu, jak nazwa wskazuje, mamy miejsce na opisanie danych dotyczących egzaminów (m.in. godzin) i praktyk.

image-20241127-085930.pngImage Removed

Po kliknięciu Edytuj otwiera się możliwość edycji pól (są to zwykłe pola tekstowe):

image-20241127-090006.pngImage Removed

Po opisaniu szczegółów klikamy Zapisz.

Rozwiń
titleProgramy Studiów

jhjhg

image-20241125-120322.pngImage Removed

jhgjhg

image-20241125-120420.pngImage Removed

jhgjhg

image-20241125-120515.pngImage Removed

jhghjg

image-20241125-120608.pngImage Removed

Rozwiń
titleOpis zmian

Zakładka 🔄 Opis zmian pojawia się do wypełnienia w zależności od tego, czy sposób powstania programu to nowy (nie pojawia się) czy zmieniany (pojawia się).

image-20241127-090118.pngImage Removed

Po kliknięciu Edytuj otwiera się możliwość edycji pól (są to zwykłe pola tekstowe):

image-20241127-090147.pngImage Removed

Po opisaniu szczegółów klikamy Zapisz.

Powiązane artykuły:

Filtruj według etykiety (treść według etykiety)
showLabelsfalse
max10
spacesHPPG
maxCheckboxfalse
showSpacefalse
sortmodified
typepage
reversetrue
labelslogowanie repozytorium
cqllabel = "programy_kształcenia" and type = "page" and space = "HPPG"