Porównane wersje

Klucz

  • Te wersy zostały dodane. Tosłowo zostało dodane.
  • Te wersy zostały usunięte. To słowo zostało usunięte.
  • Formatowanie zostało zmienione.

...

  1. Znajdź na portalu YouTube konkretne nagranie lub skorzystaj z linku (jeśli takim dysponujesz) prowadzącego do nagrania w YT. Jeśli widoczna jest tylko miniatura filmu, kliknij na nią, aby dysponować widokiem z dużym oknem do wyświetlania nagrania.
  2. Pod oknem z filmem zlokalizuj opcję Udostępnij i kliknij na nią - tak jak na ilustracji.

  3. Z wyświetlonego okienka wybierz Umieść - tak jak na ilustracji.

  4. Wyświetlony zostanie widok z gotowym kodem HTML do skopiowania na stronę internetową. Kliknij w prawym dolnym rogu na opcję KOPIUJ, co spowoduje skopiowanie gotowego kodu HTML do pamięci. Przykład pokazano na ilustracji.
    Image Removed
    cdsvfdb

Jeśli dany materiał filmowy nie jest osiągalny spod portalu YouTube (lub z różnych względów nie może być tam umieszczony, nawet w trybie prywatnym), to o ile nie ma zbyt dużego rozmiaru (obecnie obowiązuje ograniczenie do 10 MB/plik), można go wgrać do menedżera mediów files.pg.edu.pl (zobacz czym jest narzędzie files.pg.edu.pl).

  1. Korzystając z menedżera mediów files.pg.edu.pl w ustalonej gałęzi katalogów (wg uznania danej jednostki/wydziału) umieść przewidziany plik z filmem - postępuj według instrukcji wgrywania zasobów.
  2. Zlokalizuj zapisany na serwerze zasób z filmem. W wierszu z nazwą tego pliku kliknij na pierwszą ikonę z lewej (ikona dokumentu), co spowoduje skopiowanie do pamięci identyfikatora (ID) tego folderu - tak jak na poniższej ilustracji. Wartość ID Uzyskany w ten sposób kod HTML możesz przechować w pamięci lub roboczo wkleić do programu typu Notatnik.
    Image RemovedW trybie zalogowania w
    Image Added

  3. Następnie przejdź do systemu CMS Drupal przejdź do trybu edycji strony internetowej, na której ma zostać osadzony materiał wideo. Wejdź do trybu edycji treści strony: Zarządzaj elementem → Edytujzamierzasz osadzić okno z filmem.
  4. W edytorze treści ustaw pozycję kursora w miejscu, gdzie materiał powinien zostać osadzony. Następnie kliknij na opcję Dodaj film z Repozytorium, Załącznik wideo z YouTube - tak jak na ilustracji.
    Image Removed
    Image Added
  5. Wyświetlone zostanie okienko Konfiguracja filmu z Repozytoriumokno pn. Załącznik wideo z YouTube z wieloma opcjami. W polu Id filmu wklej uprzednio skopiowany identyfikator (ID) pliku z filmem z menedżera files.pg.edu.pl i potwierdź przyciskiem OK.
  6. Blok z materiałem wideo zostanie dodany do treści. Finalnie zatwierdź zmianę treści strony za pomocą poniżej położonego przycisku Zapisz.
  7. Zweryfikuj, czy osadzony materiał wideo jest prezentowany we właściwym miejscu i czy daje się odtwarzaćtekstowym Wklej kod do umieszczenia wklej z pamięci skopiowany uprzednio kod HTML (tj. z portalu YouTube). Następnie potwierdź przyciskiem OK. Przykład pokazano na ilustracji.
    Image Added
  8. Okno z filmem zostanie wstawione w edytorze treści. Zapisz zmiany na stronie internetowej i sprawdź czy film odtwarza się poprawnie.

Na jednej stronie internetowej możesz osadzić wiele okien z filmami. Ze względów wydajnościowych oraz estetycznych, nie zaleca się jednak zamieszczania więcej niż 8-10 filmów na jednej stronie. Jeśli do zamieszczenia masz sporo materiałów filmowych, odpowiednio podziel ich wyświetlanie na kilka podstron tematycznych albo zamiast osadzania okien z filmami, skorzystaj ze zwykłego zamieszczenia linków do nagrań w treści strony.