Porównane wersje

Klucz

  • Te wersy zostały dodane. Tosłowo zostało dodane.
  • Te wersy zostały usunięte. To słowo zostało usunięte.
  • Formatowanie zostało zmienione.

...

Info

Ta ikona w treści instrukcji (żarówka) oznacza, że dane pojęcie zostało szerzej opisane w słowniku pojęć.

Koordynator PK (bez przypisania funkcji ECTS/PKiKE do żadnego z kursów - daje tylko odczyt) to najniższe z uprawnień w aplikacji, pozwala na swobodny przegląd danych znajdujących się w programach kształcenia. Wejście do aplikacji możliwe jest poprzez portal Moja PG → Programy Kształcenia:

...

2) → Koordynatorzy
Rozwiń
title1) Moja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia

Kierunki kształcenia to miejsce, w którym znajdziemy listę wszystkich kierunków posiadających program kształcenia:

image-20241114-140713.png

Poszczególne opcje znajdujące się na powyższym zrzucie ekranu to:

  1. Wyszukiwarka po numerze ID programu (żarówka) (ten numer ID widzimy też na liście wyników w pierwszej kolumnie)

  2. Wyszukiwarka po nazwie kierunku studiów

  3. Filtr z listą Wydziałów (wybieramy główny wydział odpowiedzialny za dany program)

  4. Filtr z listą nazw kierunków

  5. Filtr z listą poziomów kształcenia (I / II stopień)

  6. Filtr z listą statusów - możemy łatwo wyszukać programy, które są edytowane, w trakcie zatwierdzania czy już zatwierdzone

  7. Wybór semestru startowego programu (należy mieć na uwadze, że nie jest to tożsame z semestrem rozpoczęcia kursu, bo w danym programie, jeśli nie zachodzą zmiany, kolejne kursy występują “pod skrzydłami” studiów, które już wystartowały w poprzednim roku lub wcześniej)

  8. Wybór z listą statusów programów - dzięki niej można wyszukiwać tylko te które są realizowane lub np. te, które wygasły

  9. Przycisk Szukaj, którego należy użyć każdorazowo po ustawieniu wybranych parametrów

  10. Przycisk Wyczyść umożliwia przywrócenie domyślnych wartości wyszukiwania

  11. Wyniki wyszukiwania prezentowane są w tabelce, jeżeli jest więcej niż 20 pozycji pojawia się stronicowanie, które możemy obsługiwać poprzez kliknięcie przycisków:

    1. << (początek listy)

    2. < (poprzednia strona)

    3. > (następna strona)

    4. >> (koniec listy)

    5. lub konkretnego numeru strony. Należy zwrócić uwagę, że widzimy maksymalnie 8 stron wyników jednocześnie, nawet jeśli istnieją strony z numerami 9 i kolejnymi (klikając 8 interfejs pokaże kilka kolejnych i kilka wcześniejszych stron).

  12. Nazwa kierunku studiów wyszukana powyższymi parametrami - kliknięcie w konkretną nazwę przenosi nas do konkretnego programu kształcenia

(ostrzeżenie) UZUPEŁNIĆ O KIERUNKACH

  1. , w którym znajdziemy:

Rozwiń
title
Moja PG → Programy kształcenia → Program

Koordynatorzy to zakładka, która pokazuje nam nazwiska osób odpowiedzialnych za wprowadzane dane na poszczególnych kierunkach. Możemy wyszukać konkretną osobę po imieniu (1) i/lub nazwisku (2), możemy też bez ustawiania tych parametrów wybrać tylko Wydział (3). Po wybraniu Wydziału (3) możliwe jest dalsze ograniczenie wyników do kierunku studiów (4) (lista kierunków jest pusta przed wybraniem wydziału, to prawidłowe zachowanie). Aby zobaczyć listę wyników klikamy Szukaj (5), kliknięcie Wyczyść (6) spowoduje zresetowanie wyszukiwarki. Na liście wyników zobaczymy m.in. nazwę kierunku studiów, nazwisko koordynatora i jego rolę (Koordynator ECTS / Koordynator PKiKE):

image-20241114-150224.pngImage Removed

Klikając na wybrane nazwisko zobaczymy szczegóły uprawnień danego koordynatora wraz z Wydziałem danego programu (2):

image-20241114-150310.pngImage Removed

Lista koordynatorów może posłużyć do odczytania uprawnień danej osoby w celu ich weryfikacji (np. Wydział weryfikuje swoich koordynatorów), możemy sprawdzić dla Koordynatora czy na pewno jest on przypisany do danego kierunku albo możemy np. znaleźć właściwego koordynatora ECTS, do którego chcemy się zwrócić.

Rozwiń
title3) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Karty przedmiotów

Na zakładce Karty ECTS znajdziemy między innymi widok umożliwiający wyszukiwanie kart przedmiotów. Przedmioty i ich karty możemy wyszukiwać m.in. po nazwie (1), Wydziale do którego przypisany jest dany przedmiot (2), kierunku na którym się on znajduje (3), na konkretnym rodzaju studiów (4) i poziomie (5). Możemy także szczegółowo określić jednostkę zatrudniającą nauczyciela (6). Karty są powiązane z przedmiotami, te zaś są realizowane w konkretnych semestrach, mamy zatem także możliwość wyboru semestru realizacji danego przedmiotu (7). Przedmioty dzielą się na takie, dla których karta jest wymagana (większość) oraz takie, gdzie karta nie jest wymagana (np. szkolenia biblioteczne czy BHP) - filtr Wymagana karta (8) umożliwia wyszukanie właściwych przedmiotów. Status karty (9) domyślnie ustawiony jest na Weryfikacja, aby ułatwić koordynatorom ECTS wyszukiwanie kart, które oczekują na weryfikację, aby zobaczyć wszystkie karty niezależnie od ich statusu, zmień tą listę wyboru na pozycję Wybierz…

image-20241114-165717.pngImage Removed

Numer semestru (10) określa numer semestru kursu, na którym znajduje się karta (np. wpisując “5” szukamy przedmiotów z piątych semestrów kursów). Do dyspozycji w filtrach mamy także (11) nazwisko prowadzącego. Pozycja Karta opublikowana (12) mówi nam o tym, czy dana karta dotarła w swoim cyklu życia do ostatniego etapu, czyli publikacji - opublikowane karty widoczne są m.in. dla studentów w Moja PG lub publicznie na wyświetlaczu ECTS. Filtr Przedmiot na kursie (13) określa, czy dana instancja przedmiotu (żarówka) jest przypisana do jakiegoś kursu, czy istnieje w oderwaniu od jakiegokolwiek kursu.

Wyszukiwarka zawiera też tradycyjne przyciski Szukaj (14) i Wyczyść (15). Kryteria wyszukiwania można oczywiście łączyć, co może doprowadzić do wykluczających się warunków i w efekcie nie dać żadnych wyników. Najczęściej przy wyszukiwaniu kart problematyczna jest lista statusów (9), zatem zalecamy od niej zacząć ustawiając ją na Wybierz…

Poniżej tabeli z wynikami mamy możliwość wyeksportowania podstawowych danych o kartach do pliku CSV (17) i PDF (18).

Aby zobaczyć konkretną kartę wystarczy kliknąć w nazwę danego przedmiotu (16), zostanie otwarty podgląd karty:

image-20241114-172235.pngImage Removed

W podglądzie karty możemy:

  1. Sprawdzić historię karty wraz z komentarzami

  2. Wydrukować kartę, a raczej pobrać ją w PDFie (wersja polska i angielska)

  3. Zmienić język podglądu

  4. Zamknąć podgląd karty

Uwaga

Pobieranie karty (PDF) możliwe jest tylko dla kart, które są (lub kiedyś były) w statusie opublikowany i zatwierdzony. Karty, które przeszły przez ten status zostały odłożone na serwerze i można je pobierać, ale jeżeli dana karta trafiła do poprawy i naniesiono na niej zmiany, to podgląd będzie różnił się od pobieranych plików (do czasu zatwierdzenia zmian przez koordynatora), ponieważ podgląd jest odzwierciedleniem bieżących danych w karcie, pliki PDF zawierają zaś ostatnią zatwierdzoną i opublikowaną przez Koordynatora ECTS wersję.

Rozwiń
title4) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Karty kierunków

Zakładka z kartami kierunków pokazuje, jakie kierunki mają opublikowane karty i są możliwe do zobaczenia na wyświetlaczu ECTS. (żarówka) Wyszukiwarka oferuje szukanie po nazwie kierunku (1), Wydziale (2) prowadzącym kierunek, rodzaju (3) i poziomie (4) studiów, semestrze rozpoczęcia kursu (5) oraz statusie aktywności kursu (6) - można wyszukać np. tylko aktywne (ze studentami) kursy. Wyszukiwarka zawiera też tradycyjne przyciski Szukaj (7) i Wyczyść (8).

image-20241114-175204.pngImage Removed

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w tabelce, jeżeli jest więcej niż 20 pozycji pojawia się stronicowanie (9), które możemy obsługiwać poprzez kliknięcie przycisków:

  1. << (początek listy)

  2. < (poprzednia strona)

  3. > (następna strona)

  4. >> (koniec listy)

  5. lub konkretnego numeru strony. Należy zwrócić uwagę, że widzimy maksymalnie 8 stron wyników jednocześnie, nawet jeśli istnieją strony z numerami 9 i kolejnymi (klikając 8 interfejs pokaże kilka kolejnych i kilka wcześniejszych stron).

Kolumna Akcje umożliwia kliknięcie w link Szczegóły (10). który otwiera obszerniejszy widok kierunku:

image-20241114-180806.pngImage Removed

Poza informacjami ujętymi w formie tabelarycznej, interfejs umożliwia pobranie planu studiów w formacie xlsx (1). Istotne mogą być też informacje o osobie odpowiedzialnej za kierunek, które znajdziemy na końcu:

image-20241114-181026.pngImage Removed

Ten kafelek umożliwia wyszukiwanie danych zaczynając od kursów. ID kursu (1) (oraz (10) na liście wyników w tabeli poniżej) to unikalny numer, zgodny z numerem widocznym np. w Dziekanacie (po zatrzymaniu kursora myszy na nazwie kursu) czy na wyświetlaczu ECTS (żarówka) w pasku adresu. Dzięki znajomości tego numeru możemy jednoznacznie zidentyfikować kurs i przejść do jego programu. Kursy możemy wyszukiwać także po nazwie (2) wpisywanej ręcznie, Wydziale (3). Po wybraniu Wydziału (3) możliwe jest dalsze ograniczenie wyników do kierunku studiów (4) (lista kierunków jest pusta przed wybraniem wydziału, to prawidłowe zachowanie). Możemy także filtrować po poziomie (5) i rodzaju (6) studiów czy semestrze ich rozpoczęcia (7). Wyszukiwarka zawiera też tradycyjne przyciski Szukaj (8) i Wyczyść (9). Po wyszukaniu kursów możemy kliknąć w nazwę kursu (11) by przejść do jego szczegółów.

image-20241114-181316.pngImage Removed

Po wejściu do kursu widzimy wszystkie jego szczegóły, kolejne opcje dostępne w tym widoku to (opisane pod poniższym zrzutem):

image-20241115-062011.pngImage Removed

Rozwiń wybraną sekcję:

Rozwiń
title5) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Kursy
Rozwiń
title1) Lista przedmiotów

Jest to główny widok, jaki wita nas po wejściu do programu kształcenia. Widzimy tu listę przedmiotów na danym kursie. Szczegółowa nawigacja i poszczególne opcje tego widoku zostały opisane poniżej w sekcjach 6 → 22.

Rozwiń
title2) Dane kursu

Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o kursie, na którym byliśmy w momencie kliknięcia tego linka (będąc na kursie podrzędnym, zobaczymy dane kursu podrzędnego). Kursy podrzędne mają z reguły inną datę rozpoczęcia niż kurs główny i zaczynają się od wyższego numeru semestru (np. 3 lub 5).

image-20241115-092038.pngImage Removed

Rozwiń
title3) Efekty uczenia się

W tym widoku jesteśmy w stanie poznać listę efektów uczenia się przypisanych do danego kierunku. Należy mieć na uwadze, że w systemie Moja PG dane o efektach wprowadzane są przez wielu koordynatorów z całej Uczelni, nie zostało wprowadzone zunifikowanie efektów, więc na różnych Wydziałach (a czasami nawet na różnych kierunkach na tym samym wydziale, czy też różnych edycjach danego kierunku) efekty o symbolu np. K6_K01 mogą mieć zupełnie inne treści, z tego względu poza symbolem efektu, warto zwracać uwagę także na numer ID efektu.

image-20241115-070534.pngImage Removed

Rozwiń
title4) Minimum kadrowe

W przypadku powoływania nowego kierunku niezbędne jest wskazanie minimum kadrowego - w tym miejscu możemy zapoznać się z wprowadzonymi przez koordynatora PKiKE danymi:

image-20241115-070619.pngImage Removed
Rozwiń
title5) Weryfikacja efektów uczenia się

Ten widok pozwala na szybkie wyłapanie nieprawidłowości w programie, czyli przedmiotów, które mają niepełne efekty na karcie, nadmiar efektów na karcie lub brak efektów na karcie i na przedmiocie. Jeżeli takich problemów w danym programie nie ma, to lista jest pusta. W poniższym przypadku mamy przykład czterech przedmiotów z niepełnymi efektami na karcie:

image-20241115-080542.pngImage Removed

Klikając w nazwę przedmiotu (1), możemy zobaczyć podgląd takiej karty:

image-20241115-084501.pngImage Removed

Klikając natomiast w szczegóły (2 - Rys. 16) możemy zapoznać się z wszystkimi danymi o przedmiocie:

image-20241115-085146.pngImage Removed

I tu mamy kolejne dwie możliwości przejścia dalej - do definicji przedmiotu (1) lub do innych kursów zawierających ten przedmiot (2).

Rozwiń
title6) Nawigacja między kursami podrzędnymi i nardrzędnymi

Kurs, na którym właśnie oglądamy dane jest wyświetlony w tytule tej sekcji, u góry:

image-20241114-190520.pngImage Removed

Domyślnie widzimy przedmioty z kursu głównego, ale wybierając jeden z kursów podrzędnych zobaczymy przedmioty ze specjalności, profilu, strumienia itp. Po kliknięciu na kurs podrzędny widok zmieni się tak, że będziemy widzieć jeden kurs nadrzędny (ten, z którego przyszliśmy) i listę kursów podrzędnych na kolejnym poziomie (o ile takie istnieją):

image-20241114-190314.pngImage Removed

Klikając raz w kurs nadrzędny, raz w kursy podrzędne, jesteśmy w stanie nawigować po całym kursie. Dla zobrazowania - tak w drzewiastej strukturze wygląda ten kurs w Dziekanacie:

image-20241115-062646.pngImage Removed
Rozwiń
title7) Powrót do programu studiów

Przycisk Powrót do programu studiów, może być, jak na poniższym zrzucie ekranu, nieaktywny:

image-20241114-181447.pngImage Removed

Przycisk Powrót do programu studiów jest aktywny tylko na tych kursach, które mają program kształcenia i 👉 pozwala na nich przejść do samego programu kształcenia 👈 obejmującego dany kierunek (warto to zapamiętać):

image-20241115-061017.pngImage Removed
Info

Część kursów znajdujących się w systemie Moja PG powstała w aplikacji Dziekanat, zanim aplikacja Programy Kształcenia została włączona w skład portalu, w związku z czym mogą istnieć dawne kursy bez nadrzędnego bytu w postaci programu kształcenia.

Rozwiń
title8) - 19) Wyszukiwarka

Wyszukiwarka w tym miejscu działa na zasadzie filtra do danych, które wyświetlają się poniżej. Jeżeli na liście przedmiotów nie ma przedmiotu “Fizyka”, to wpisując nazwę “Fizyka” w pole wyszukiwania (8 - Rys. 252) nie znajdziemy przedmiotu.

Rozwiń
title20) Nazwy przedmiotów
Rozwiń
title21) Kody przedmiotów
Rozwiń
title22) Akcje
Rozwiń
titleInne informacje

Wybrane kursy mogą zawierać dodatkowe dane, które widzimy w sekcji Inne informacje:

image-20241115-070224.pngImage Removed

Sekcja ta występuje (lub nie występuje) w programie w zależności od sposobu jego powstania.

Rozwiń
title6) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Efekty uczenia się
Rozwiń
title7) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Definicje modułów
Rozwiń
title8) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Definicje bloków
Rozwińtitle9) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Definicje przedmiotów
→ Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Informacje podstawowe

Podstawowe informacje dotyczące danego kierunku kształcenia. Znajdziemy tu między innymi nazwy kierunków studiów, sposób powstania (nowy kierunek lub zmieniany kierunek istniejący w poprzednich semestrach), inny biorące udział w prowadzeniu kierunku wiedziały a także uczelnie partnerskie. Kierunki które mają już status “zatwierdzony” zawierają także informacje na temat uchwał Senatu które powołały. Dodatkowo znajdują się tu także informacje dotyczące osoby odpowiedzialnej za program studiów, te same które widać na (żarówka) wyświetlaczu ECTS.

image-20241119-113056.pngImage Added

Rozwiń
titleMoja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Ogólna charakterystyka

Ogólna charakterystyka zawiera informacje na temat poziomu i profilu kształcenia oraz poziom uzyskiwanych kwalifikacji PRK.

image-20241119-113119.pngImage Added

Rozwiń
titleMoja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Koncepcja kształcenia

Koncepcja kształcenia zawiera podstawowe informacje o kształceniu na danym kierunku a także przydział do dyscyplin czy uzyskiwany tytuł zawodowy.

image-20241119-113148.pngImage Added

Rozwiń
titleMoja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Efekty uczenia się

Zakładka efekty uczenia się wymienia te efekty uczenia się które z puli wszystkich efektów na uczelni zostały przypisane do danego programu. Należy mieć na uwadze to że przedmioty wchodzące w skład tego programu kształcenia mogą mieć efekty uczenia się tylko z tej listy.W skład znajdujących się tu efektów uczenia się powinny wchodzić także ogólnouczelniane efekty które zostały użyte w modułach bądź przedmiotach na tym kursie

image-20241119-113213.pngImage Added

Rozwiń
titleMoja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Badania naukowe *)

Zakładka z wyszczególnionymi badaniami naukowymi występuje tylko dla kierunków których sposób powstania to powołanie jako nowy kierunek.

image-20241119-113255.pngImage Added

Rozwiń
titleMoja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Egzaminy i praktyki

W tym miejscu możemy zapoznać się z liczbą godzin egzaminów oraz egzaminów dyplomowych a także z zasadami rekrutacji praktykami zawodowymi…

image-20241119-113347.pngImage Added

Rozwiń
titleMoja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Programy studiów

W ramach jednego kierunku studiów może istnieć wiele programów studiów, zarówno stacjonarnych, niestacjonarnych, jak i niestacjonarnych on-line. Dodatkowo poszczególne programy mogą być rozłożone na różną liczbę semestrów lub być prowadzone w różnych językach (tak długo, jak sam program kształcenia jest taki sam). Po kliknięciu na konkretny rodzaj studiów możemy przejść do konkretnego kursu:

image-20241119-113439.pngImage Added

Kursy które widzimy wymienione na liście, to wszystkie edycje kursów na przestrzeni kolejnych semestrów, które wchodzą w skład jednego programu kształcenia a które nie ulegają zmianom na przestrzeni tych semestrów. Dodatkowo w przypadku istnienia kursów Międzywydziałowych znajdziemy to odpowiednie kursy na poszczególnych wydziałach:

image-20241119-113708.pngImage Added

Kolumna Wydruki umożliwia wygenerowanie do pobrania kompletu dokumentów związanych z kierunkiem, a są to:

  • matryca efektów uczenia się

  • opis zakładanych efektów kształcenia

  • plan studiów (xls polskojęzyczny i anglojęzyczny)

  • wniosek ws. utworzenia nowego kierunku studiów

  • wydruk programu studiów

  • informacja na temat kadry naukowej

image-20241119-132559.pngImage Added

Dodatkowo klikając na Dane programu możemy zapoznać się z dodatkowym opisem lub sprawdzić czy dany kurs nie został oznaczony jako archiwalny.

image-20241119-132415.pngImage Added
Rozwiń
titleMoja PG → Programy kształcenia → Program → Kierunki kształcenia → <wybrany kierunek> → Opis zmian *)

Opis zmian dotyczy jedynie tych programów kształcenia, które powstają jako zmiana w istniejących wcześniej w poprzednich semestrach kierunkach kształcenia. Jest to miejsce umożliwiające szczegółowy opis zachodzących zmian względem lat poprzednich.

image-20241119-113623.pngImage Added
Rozwiń
title2) Moja PG → Programy kształcenia → Program → Koordynatorzy

Koordynatorzy to zakładka, która pokazuje nam nazwiska osób odpowiedzialnych za wprowadzane dane na poszczególnych kierunkach. Możemy wyszukać konkretną osobę po imieniu (1) i/lub nazwisku (2), możemy też bez ustawiania tych parametrów wybrać tylko Wydział (3). Po wybraniu Wydziału (3) możliwe jest dalsze ograniczenie wyników do kierunku studiów (4) (lista kierunków jest pusta przed wybraniem wydziału, to prawidłowe zachowanie). Aby zobaczyć listę wyników klikamy Szukaj (5), kliknięcie Wyczyść (6) spowoduje zresetowanie wyszukiwarki. Na liście wyników zobaczymy m.in. nazwę kierunku studiów, nazwisko koordynatora i jego rolę (Koordynator ECTS / Koordynator PKiKE):

image-20241114-150224.pngImage Added

Klikając na wybrane nazwisko zobaczymy szczegóły uprawnień danego koordynatora wraz z Wydziałem danego programu (2):

image-20241114-150310.pngImage Added

Lista koordynatorów może posłużyć do odczytania uprawnień danej osoby w celu ich weryfikacji (np. Wydział weryfikuje swoich koordynatorów), możemy sprawdzić dla Koordynatora czy na pewno jest on przypisany do danego kierunku albo możemy np. znaleźć właściwego koordynatora ECTS, do którego chcemy się zwrócić.

Rozwiń
title3) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Karty przedmiotów

Na zakładce Karty ECTS znajdziemy między innymi widok umożliwiający wyszukiwanie kart przedmiotów. Przedmioty i ich karty możemy wyszukiwać m.in. po nazwie (1), Wydziale do którego przypisany jest dany przedmiot (2), kierunku na którym się on znajduje (3), na konkretnym rodzaju studiów (4) i poziomie (5). Możemy także szczegółowo określić jednostkę zatrudniającą nauczyciela (6). Karty są powiązane z przedmiotami, te zaś są realizowane w konkretnych semestrach, mamy zatem także możliwość wyboru semestru realizacji danego przedmiotu (7). Przedmioty dzielą się na takie, dla których karta jest wymagana (większość) oraz takie, gdzie karta nie jest wymagana (np. szkolenia biblioteczne czy BHP) - filtr Wymagana karta (8) umożliwia wyszukanie właściwych przedmiotów. Status karty (9) domyślnie ustawiony jest na Weryfikacja, aby ułatwić koordynatorom ECTS wyszukiwanie kart, które oczekują na weryfikację, aby zobaczyć wszystkie karty niezależnie od ich statusu, zmień tą listę wyboru na pozycję Wybierz…

image-20241114-165717.pngImage Added

Numer semestru (10) określa numer semestru kursu, na którym znajduje się karta (np. wpisując “5” szukamy przedmiotów z piątych semestrów kursów). Do dyspozycji w filtrach mamy także (11) nazwisko prowadzącego. Pozycja Karta opublikowana (12) mówi nam o tym, czy dana karta dotarła w swoim cyklu życia do ostatniego etapu, czyli publikacji - opublikowane karty widoczne są m.in. dla studentów w Moja PG lub publicznie na wyświetlaczu ECTS. Filtr Przedmiot na kursie (13) określa, czy dana instancja przedmiotu (żarówka) jest przypisana do jakiegoś kursu, czy istnieje w oderwaniu od jakiegokolwiek kursu.

Wyszukiwarka zawiera też tradycyjne przyciski Szukaj (14) i Wyczyść (15). Kryteria wyszukiwania można oczywiście łączyć, co może doprowadzić do wykluczających się warunków i w efekcie nie dać żadnych wyników. Najczęściej przy wyszukiwaniu kart problematyczna jest lista statusów (9), zatem zalecamy od niej zacząć ustawiając ją na Wybierz…

Poniżej tabeli z wynikami mamy możliwość wyeksportowania podstawowych danych o kartach do pliku CSV (17) i PDF (18).

Aby zobaczyć konkretną kartę wystarczy kliknąć w nazwę danego przedmiotu (16), zostanie otwarty podgląd karty:

image-20241114-172235.pngImage Added

W podglądzie karty możemy:

  1. Sprawdzić historię karty wraz z komentarzami

  2. Wydrukować kartę, a raczej pobrać ją w PDFie (wersja polska i angielska)

  3. Zmienić język podglądu

  4. Zamknąć podgląd karty

Uwaga

Pobieranie karty (PDF) możliwe jest tylko dla kart, które są (lub kiedyś były) w statusie opublikowany i zatwierdzony. Karty, które przeszły przez ten status zostały odłożone na serwerze i można je pobierać, ale jeżeli dana karta trafiła do poprawy i naniesiono na niej zmiany, to podgląd będzie różnił się od pobieranych plików (do czasu zatwierdzenia zmian przez koordynatora), ponieważ podgląd jest odzwierciedleniem bieżących danych w karcie, pliki PDF zawierają zaś ostatnią zatwierdzoną i opublikowaną przez Koordynatora ECTS wersję.

Rozwiń
title4) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Karty kierunków

Zakładka z kartami kierunków pokazuje, jakie kierunki mają opublikowane karty i są możliwe do zobaczenia na wyświetlaczu ECTS. (żarówka) Wyszukiwarka oferuje szukanie po nazwie kierunku (1), Wydziale (2) prowadzącym kierunek, rodzaju (3) i poziomie (4) studiów, semestrze rozpoczęcia kursu (5) oraz statusie aktywności kursu (6) - można wyszukać np. tylko aktywne (ze studentami) kursy. Wyszukiwarka zawiera też tradycyjne przyciski Szukaj (7) i Wyczyść (8).

image-20241114-175204.pngImage Added

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w tabelce, jeżeli jest więcej niż 20 pozycji pojawia się stronicowanie (9), które możemy obsługiwać poprzez kliknięcie przycisków:

  1. << (początek listy)

  2. < (poprzednia strona)

  3. > (następna strona)

  4. >> (koniec listy)

  5. lub konkretnego numeru strony. Należy zwrócić uwagę, że widzimy maksymalnie 8 stron wyników jednocześnie, nawet jeśli istnieją strony z numerami 9 i kolejnymi (klikając 8 interfejs pokaże kilka kolejnych i kilka wcześniejszych stron).

Kolumna Akcje umożliwia kliknięcie w link Szczegóły (10). który otwiera obszerniejszy widok kierunku:

image-20241114-180806.pngImage Added

Poza informacjami ujętymi w formie tabelarycznej, interfejs umożliwia pobranie planu studiów w formacie xlsx (1). Istotne mogą być też informacje o osobie odpowiedzialnej za kierunek, które znajdziemy na końcu:

image-20241114-181026.pngImage Added
Rozwiń
title5) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Kursy

Ten kafelek umożliwia wyszukiwanie danych zaczynając od kursów. ID kursu (1) (oraz (10) na liście wyników w tabeli poniżej) to unikalny numer, zgodny z numerem widocznym np. w Dziekanacie (po zatrzymaniu kursora myszy na nazwie kursu) czy na wyświetlaczu ECTS (żarówka) w pasku adresu. Dzięki znajomości tego numeru możemy jednoznacznie zidentyfikować kurs i przejść do jego programu. Kursy możemy wyszukiwać także po nazwie (2) wpisywanej ręcznie, Wydziale (3). Po wybraniu Wydziału (3) możliwe jest dalsze ograniczenie wyników do kierunku studiów (4) (lista kierunków jest pusta przed wybraniem wydziału, to prawidłowe zachowanie). Możemy także filtrować po poziomie (5) i rodzaju (6) studiów czy semestrze ich rozpoczęcia (7). Wyszukiwarka zawiera też tradycyjne przyciski Szukaj (8) i Wyczyść (9). Po wyszukaniu kursów możemy kliknąć w nazwę kursu (11) by przejść do jego szczegółów.

image-20241114-181316.pngImage Added

Po wejściu do kursu widzimy wszystkie jego szczegóły, kolejne opcje dostępne w tym widoku to (opisane pod poniższym zrzutem):

image-20241115-062011.pngImage Added

Rozwiń wybraną sekcję:

Rozwiń
title1) Lista przedmiotów

Jest to główny widok, jaki wita nas po wejściu do programu kształcenia. Widzimy tu listę przedmiotów na danym kursie. Szczegółowa nawigacja i poszczególne opcje tego widoku zostały opisane poniżej w sekcjach 6 → 22.

Rozwiń
title2) Dane kursu

Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o kursie, na którym byliśmy w momencie kliknięcia tego linka (będąc na kursie podrzędnym, zobaczymy dane kursu podrzędnego). Kursy podrzędne mają z reguły inną datę rozpoczęcia niż kurs główny i zaczynają się od wyższego numeru semestru (np. 3 lub 5).

image-20241115-092038.pngImage Added

Rozwiń
title3) Efekty uczenia się

W tym widoku jesteśmy w stanie poznać listę efektów uczenia się przypisanych do danego kierunku. Należy mieć na uwadze, że w systemie Moja PG dane o efektach wprowadzane są przez wielu koordynatorów z całej Uczelni, nie zostało wprowadzone zunifikowanie efektów, więc na różnych Wydziałach (a czasami nawet na różnych kierunkach na tym samym wydziale, czy też różnych edycjach danego kierunku) efekty o symbolu np. K6_K01 mogą mieć zupełnie inne treści, z tego względu poza symbolem efektu, warto zwracać uwagę także na numer ID efektu.

image-20241115-070534.pngImage Added

Rozwiń
title4) Minimum kadrowe

W przypadku powoływania nowego kierunku niezbędne jest wskazanie minimum kadrowego - w tym miejscu możemy zapoznać się z wprowadzonymi przez koordynatora PKiKE danymi:

image-20241115-070619.pngImage Added
Rozwiń
title5) Weryfikacja efektów uczenia się

Ten widok pozwala na szybkie wyłapanie nieprawidłowości w programie, czyli przedmiotów, które mają niepełne efekty na karcie, nadmiar efektów na karcie lub brak efektów na karcie i na przedmiocie. Jeżeli takich problemów w danym programie nie ma, to lista jest pusta. W poniższym przypadku mamy przykład czterech przedmiotów z niepełnymi efektami na karcie:

image-20241115-080542.pngImage Added

Klikając w nazwę przedmiotu (1), możemy zobaczyć podgląd takiej karty:

image-20241115-084501.pngImage Added

Klikając natomiast w szczegóły (Rys. 26 → 2) możemy zapoznać się z wszystkimi danymi o przedmiocie:

image-20241115-085146.pngImage Added

I tu mamy kolejne dwie możliwości przejścia dalej - do definicji przedmiotu (1) lub do innych kursów zawierających ten przedmiot (2).

Rozwiń
title6) Nawigacja między kursami podrzędnymi i nadrzędnymi

Kurs, na którym właśnie oglądamy dane jest wyświetlony w tytule tej sekcji, u góry:

image-20241114-190520.pngImage Added

Domyślnie widzimy przedmioty z kursu głównego, ale wybierając jeden z kursów podrzędnych zobaczymy przedmioty ze specjalności, profilu, strumienia itp. Po kliknięciu na kurs podrzędny widok zmieni się tak, że będziemy widzieć jeden kurs nadrzędny (ten, z którego przyszliśmy) i listę kursów podrzędnych na kolejnym poziomie (o ile takie istnieją):

image-20241114-190314.pngImage Added

Klikając raz w kurs nadrzędny, raz w kursy podrzędne, jesteśmy w stanie nawigować po całym kursie. Dla zobrazowania - tak w drzewiastej strukturze wygląda ten kurs w Dziekanacie:

image-20241115-062646.pngImage Added
Rozwiń
title7) Powrót do programu studiów

Przycisk Powrót do programu studiów, może być, jak na poniższym zrzucie ekranu, nieaktywny:

image-20241114-181447.pngImage Added

Przycisk Powrót do programu studiów jest aktywny tylko na tych kursach, które mają program kształcenia i 👉 pozwala na nich przejść do samego programu kształcenia 👈 obejmującego dany kierunek (warto to zapamiętać):

image-20241115-061017.pngImage Added
Info

Część kursów znajdujących się w systemie Moja PG powstała w aplikacji Dziekanat, zanim aplikacja Programy Kształcenia została włączona w skład portalu, w związku z czym mogą istnieć dawne kursy bez nadrzędnego bytu w postaci programu kształcenia.

Rozwiń
title8) - 19) Wyszukiwarka

Wyszukiwarka w tym miejscu działa na zasadzie filtra do danych, które wyświetlają się poniżej.

Wskazówka

Zwiń sekcje 1 - 7, aby wygodniej przechodzić do Rys. 22.

Jeżeli na liście przedmiotów nie ma przedmiotu “Fizyka”, to wpisując nazwę “Fizyka” w pole wyszukiwania (Rys. 22 → 8) nie znajdziemy przedmiotu! Filtrować możemy także po wydziale przedmiotu (Rys. 22 → 9), jednostce administracyjnej nauczyciela (Rys. 22 → 10), semestrze (Rys. 22 → 11), wymaganiu karty przedmiotu (Rys. 22 → 12), statusie karty (Rys. 22 → 13), numerze semestru (Rys. 22 → 14), nazwisku prowadzącego (Rys. 22 → 15), grupie zajęć programu studiów (obowiązkowe, fakultatywne, itp.) (Rys. 22 → 16), czy przypisaniu przedmiotu do programu kształcenia (Rys. 22 → 17).

Ten ostatni filtr (przypisanie przedmiotu do programu kształcenia (Rys. 22 → 17)) wymaga szerszego omówienia. Przedmioty, które są dodawane do programu kształceni na etapie jego tworzenia po prostu wchodzą w skład programu kształcenia, natomiast po zatwierdzeniu takiego programu, cały czas jest możliwość dodawania nowych przedmiotów od strony Dziekanatu. Przedmioty te domyślnie oznaczane są jako przedmioty “poza programem kształcenia” i dodaje się je np. do modułów otwartych, tuż przed rozpoczęciem danego semestru. W przypadku chęci zapoznania się z nimi z poziomu programów kształcenia należy ten filtr ustawić na TAK lub aby zobaczyć wszystkie przedmioty, należy ustawić pozycję Wybierz… Oczywiście mamy tu też standardowe przyciski Szukaj (18) i Wyczyść (19).

Rozwiń
title20) Nazwy przedmiotów

Każdorazowo, klikając na nazwie przedmiotu (1) możemy wyświetlić kartę danego przedmiotu i zapoznać się z jej szczegółami:

image-20241119-080028.pngImage Added

Rozwiń
title21) Kody przedmiotów

Kliknięcie w (1) kod przedmiotu (żarówka) spowoduje wyświetlenie szczegółów definicji tego przedmiotu:

image-20241119-080242.pngImage Added

W szczegółach możemy sprawdzić wszystkie informacje o definicji przedmiotu:

image-20241119-080356.pngImage Added

Po zapoznaniu się ze szczegółami wystarczy kliknąć Powrót (1).

Rozwiń
title22) Akcje

W kolumnie Akcje znajdującej się na końcu, przy przedmiotach należących do danego kursu, który wyświetlamy, pojawiają się dodatkowe ikony.

Info

Przedmioty, które nie mają ikon w kolumnie Akcje są przedmiotami należącymi do kursów nadrzędnych, wystarczy przełączyć się do kursu nadrzędnego by pojawiły się przy nich ikony (jednocześnie znikną te ikony, wraz z przedmiotami, które należą do kursu podrzędnego). Więcej szczegółów na temat przełączania się między widokami znajduje się powyżej, w sekcji 6) Nawigacja między kursami podrzędnymi i nadrzędnymi.

Koordynator PK może zapoznać się jedynie ze szczegółami klikając na dostępną ikonę (1):

image-20241119-080812.pngImage Added

W tym miejscu widzimy szczegóły danej instancji (żarówka) przedmiotu, gdzie możemy poznać szczegóły wraz z kursami, na których została ona użyta:

image-20241119-085928.pngImage Added

Rozwiń
titleInne informacje

Wybrane kursy mogą zawierać dodatkowe dane, które widzimy w sekcji Inne informacje:

image-20241115-070224.pngImage Added

Sekcja ta występuje (lub nie występuje) w programie w zależności od sposobu jego powstania.

Rozwiń
title6) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Efekty uczenia się

Widok efektów uczenia się pozwala na łatwe wyszukiwanie efektów i zapoznawanie się z ich treścią. Wyszukiwanie możliwe jest za pomocą symbolu (1), identyfikatora wydziału głównego (2), nazwy kierunku studiów (3), w którym użyto efektu, rodzaju (4) i poziomu (5) kształcenia, semestru rozpoczęcia kursu (6). W planie jest dodanie także wyszukiwania po ID efektu. Poza tym mamy standardowe przyciski Szukaj (7) i Wyczyść (8):

image-20241119-092305.pngImage Added

W wynikach wyszukiwania widzimy ID efektu (9) (to jest unikalny identyfikator efektu), symbol (10), wartość po polsku (11) i angielsku (12), obszary, charakterystyki i szczegóły (13) w kolumnie Akcje. Po wejściu w szczegóły danego efektu możemy zobaczyć m.in. w jakich kursach został on użyty:

image-20241119-092545.pngImage Added
Info

Ogólnouczelniane efekty uczenia się (takie jak np. K6_W71) są wspólne dla całej Uczelni i nie należy tworzyć ich samodzielnie. Te efekty zostały wyróżnione poprzez umieszczenie ich na początku listy - mają one ID efektu z zakresu 1 - 99.

Rozwiń
title7) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Definicje modułów

W tym widoku możemy zapoznać się z dostępnymi modułami. Wyszukiwarka umożliwia użycie jako kryteriów kodu modułu (PG_M000…..), nazwy, oraz “ogólnouczelnianości”. Moduły mogą być tworzone indywidualnie na Wydziałach na potrzeby poszczególnych kursów, albo mogą być stworzone centralnie na potrzeby ogólnouczelniane. Przykładem takiego modułu jest PRZEDMIOT HUMANISTYCZNO-SPOŁECZNY. Należy jednak zachować czujność, ponieważ w związku z brakiem możliwości wprowadzenia blokady tworzenia takich modułów przez poszczególne Wydziały, w systemie istnieje kilka modułów o tej samej nazwie. Właściwym modułem jest ten o kodzie PG_M0000264. W przypadku wątpliwości którego modułu należy użyć, sugerujemy kontakt z Działem Kształcenia.

image-20241119-095103.pngImage Added

Kolumna z Akcjami zawiera dodatkowe opcje, dla Koordynatora PK możliwy jest jedynie odczyt szczegółów, gdzie możemy sprawdzić na których kursach dany moduł występuje:

image-20241119-095652.pngImage Added

Klikając natomiast na nazwie bloku możemy zapoznać się ze szczegółami modułu, wraz z jego efektami:

image-20241119-100309.pngImage Added
Info

Efekty użyte w module PRZEDMIOT HUMANISTYCZNO-SPOŁECZNY (PG_M0000264) są efektami ogólnouczelnianymi, zapisane są pod numerami ID z zakresu 1 - 99. Poprawne stworzenie programu kształcenia wymaga, aby program zawierał te efekty przypisane do modułu, czyli K7_W71, K7_U71, K7_K71 o konkretnych ID (12, 13, 14).

Rozwiń
title8) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Definicje bloków

Widoku definicji bloków możemy zapoznać się ze szczegółami bloków. Bloki są to grupy przedmiotów które znajdują się w module, student do realizacji wybiera cały blok przedmiotów danym module. Bloki poza swoją nazwą zawierają także kod oraz liczbę punktów ECTS przedmiotów które obejmują. Wyszukiwarka pozwala na filtrowanie po kryteriach takich jak kod czy nazwa. Po wprowadzeniu kryteriów klikamy Szukaj (3):

image-20241119-102759.pngImage Added

Klikając na nazwę bloku (5) możemy wyświetlić jego szczegóły:

image-20241119-102848.pngImage Added
Rozwiń
title9) Moja PG → Programy kształcenia → Karty ECTS → Definicje przedmiotów

Wyszukiwarka definicji przedmiotów pozwala filtrować przedmioty powiązane z danym Wydziałem (1), o konkretnej nazwie (2) i kodzie PK (3). Po kliknięciu Szukaj (4) otrzymamy listę przedmiotów:

image-20241119-104405.pngImage Added

Kliknięcie na nazwę przedmiotu (6) pozwoli zapoznać się ze szczegółami przedmiotu:

image-20241119-104950.pngImage Added

Dodatkowo klikając na Wystąpienia przedmiotu na kursach (Rys. 47 → 7) możemy zweryfikować gdzie dany przedmiot został użyty:

image-20241119-110837.pngImage Added

...

Powiązane artykuły:

Filtruj według etykiety (treść według etykiety)
showLabelsfalse
max10
spacesHPPG
maxCheckboxfalse
showSpacefalse
sortmodified
typepage
reversetrue
labelslogowanie repozytorium
cqllabel = "programy_kształcenia" and type = "page" and space = "HPPG"