/
Słownik pojęć

Słownik pojęć

ID

Unikalny numer identyfikujący daną pozycję w kontekście jej typu, czyli mamy osobne numery ID programów studiów, programów kształcenia, kursów, przedmiotów, efektów itp. (są one unikalne dla danego typu, ale nie w całym systemie, zatem widząc ID 123 nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy jest to ID kursu, czy np. efektu uczenia się, zatem posługując się numerem ID, zwłaszcza w kontaktach z innymi osobami pracującymi w aplikacji, należy jednoznacznie wskazać, że np. ID 123 to ID efektu uczenia się). Numery ID nadawane są w poszczególnych typach przyrostowo, zatem na podstawie numeru ID np. przy efekcie uczenia się możemy od razu stwierdzić, który efekt jest nowszy (ten o wyższym numerze ID).

Instancja a definicja przedmiotu

Każdy przedmiot posiada swoją definicję. Definicja przedmiotu zawiera podstawowe informacje o tym przedmiocie, takie jak nazwę przedmiotu, nazwę na suplemencie, kod przedmiotu, punkty ECTS, identyfikator, Wydział… aż po podział godzin na poszczególne typy zajęć. Z takiej definicji przedmiotu powstają przedmioty które są wpisane na poszczególne kursy i to właśnie konkretny przedmiot, występujący na konkretnym kursie, w konkretnym semestrze, nazywamy instancją przedmiotu. Instancja przedmiotu zawiera informacje pochodzące z definicji przedmiotu uzupełnione o dodatkowe szczegóły - między innymi jest to prowadzący, czas występowania (określony semestrem), poszczególne grupy zajęciowe z zapisanymi na nie studentami. Jedna instancja może być współdzielona pomiędzy różne kierunki studiów pod warunkiem, że realizowana jest w tym samym semestrze (efektem takiego współdzielenia będzie wspólne uczęszczanie studentów na dany przedmiot, jeden protokół z przedmiotu, jednokrotne planowanie przedmiotu na planach zajęć i tym podobne). W aplikacji Programy kształcenia należy przy dodawaniu przedmiotów na podstawie istniejących instancji (zwłaszcza na kierunkach międzywydziałowych) zwrócić szczególną uwagę czy chcemy użyć istniejące instancji (wówczas dojdzie do łączenia różnych grup studentów) czy wykonać kopię na podstawie danej instancji przedmiotu (wówczas będziemy mieli “taki sam” przedmiot, ale z osobną rezerwacją i osobnymi grupami studentów).

Wyświetlacz ECTS

To strona internetowa zawierająca katalog informacyjny o prowadzonych na Politechnice Gdańskiej studiach.

Kody PG_

Kod przedmiotu (PK) - kod w formacie PG_00000001 (bez liter wyróżniających po PG_)- kod w PK powiązany z definicją przedmiotu. Poza tym typem kodów istnieje także kod eDziekanat, który ma format np. F:00000W0 - są to kody starego typu. Przedmioty, które powstały w Programach kształcenia i nie zostały zmodyfikowane mają kod PK i kod eDziekanat taki sam, jest on wówczas w formacie PK (czyli PG_00000001).

Kod modułu - kod w formacie PG_M0000001 (z wyróżniającą literą M) - kod w PK powiązany z definicją modułu.

Kod bloku - kod w formacie PG_B0000001 (z wyróżniającą literą B) - kod w PK powiązany z definicją bloku.

Karta przedmiotu

Karta powinna zawierać szczegółowy opis, który obejmuje następujące elementy: założenia i cele przedmiotu, efekty uczenia się, punkty ECTS, wymagania wstępne, formy zajęć, metody oraz sposoby weryfikacji efektów uczenia się. Karta zawiera także następujące elementy: treści programowe, wykaz literatury podstawowej oraz uzupełniającej, szczegółowe zasady zaliczania przedmiotu, nazwisko nauczyciela akademickiego odpowiedzialnego za przedmiot, a także innych prowadzących zajęcia.


Powiązane artykuły:

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024