Moja PG - Pensum
- Marek Joskowski
Ta strona pomocy jest w trakcie tworzenia i znajdująca się tu wiedza będzie na bieżąco aktualizowana.
Proszę zwrócić uwagę na menu po lewej stronie, które zawiera podstrony tej instrukcji.
Szczegółowe informacje (merytoryczne) na temat zasad rozliczania pensum znajdują się na stronie Działu Kształcenia.
Aplikacja dostępna jest na Moja PG → Rezerwacje → Planowanie zajęć → Projekty i Sprawozdania z sieci politechnicznej (oraz poprzez VPN).
Serwer szkoleniowy dostępny jest pod adresem moja.szkol.pg.edu.pl (dane do logowania są takie same jak na Moja PG).
Najczęściej zadawane pytania
Osoby (nauczyciele, doktoranci, zleceniowcy)
Jeżeli mają jakąkolwiek umowę i byli dodani do Nauczycieli przez Dziekanat (czy inną jednostkę, w aplikacji Dziekanat → Administracja → Osoby → Nauczyciele), to tak.
Można wykorzystać opcję dodawania wakatów (z opcją późniejszej podmiany) dla osób, których nie mieliśmy do tej pory, a jeśli ktoś już był NA, to powinien być dostępny do wyboru.
Dodajemy z całości bazy Politechniki Gdańskiej. Jeżeli mamy osoby spoza PG, ale były wcześniej dodane do Moja PG i mają status NA, to również będą widoczni.
Mniej nauczycieli na płachcie, ułatwi nam pracę w systemie. Możemy mieć wiedzę, że dana osoba nie była długo dostępna, lub też nie pracuje już u nas a z jakiegoś powodu jest cały czas na liście.
Usuwanie omyłkowo dodanych osób będzie wprowadzone do systemu po wprowadzeniu niezbędnych na tą chwilę funkcjonalności, do tego czasu możliwe jest ukrywanie takich zbędnie dodanych osób po wcześniejszym wyzerowaniu przydzielonych godzin (należy wejść w edycję godzin danej osoby i ustawić godziny do przepracowania na zero - wstawiając “0”, bo przy próbie zapisania pustej wartości może pojawić się błąd).
Nie - wystarczy, że dana osoba została dodana do NA z poziomu Dziekanatu. W przypadku nadmiarowych osób na tą chwilę należy je ukrywać.
Kwestie techniczne (interfejsy, dostępy)
Moja PG → Rezerwacje → Planowanie zajęć → Projekty i sprawozdania
braki nauczycieli czy grup zajęciowych/przedmiotów → Dziekanat
braki zniżek pensum (czy danych w ogóle) → Dział Kształcenia
błędy w aplikacji → Helpdesk
Jeżeli nie znajdujemy przedmiotu na liście należy w pierwszej kolejności skontaktować się z Dziekanatem.
Grupy zajęciowe dodaje do przedmiotu Dziekanat - jeżeli widzimy brak w tym zakresie (np. tylko jedna grupa laboratoryjna, gdy podziewamy się czterech) należy zwrócić się do Dziekanatu z prośbą o utworzenie dodatkowych grup zajęciowych.
Jeżeli przedmiot z grupami zajęciowymi został utworzony a w międzyczasie zmieniła się np. katedra, koniecznym może okazać się przeniesienie przedmiotu w całości na inną katedrę - klikamy na górze tabeli na nazwie przedmiotu i tam możemy wykonać taką zmianę.
Tak, poprzez VPN - albo za pomocą VPN przez przeglądarkę na stronie https://vpn.pg.edu.pl, albo poprzez OpenVPN.
Nie ma - system na bieżąco zapisuje dane, w związku z czym nie ma przycisku do anulowania czy cofnięcia operacji, poza tym zmiany nie są logowane (ze względów wydajnościowych).
Nie, zniżki i korekty wprowadza DK, dane są też pobierane z systemu kadrowo-płacowego, wylicza je algorytm.
Nie - każdy, kto zostanie zgłoszony, ale nie zalecamy w przypadku dostępu dwóch i więcej osób, pracy w tym samym czasie.
Nie ma. Będzie historia przekazywania do podpisów. Może wprowadzimy po pierwszym obiegu (po marcu).
doktorant - osoba w biercie absolwenta (czapka harwardzka)
osoba na zlecenie - w białym kołnierzyku
Wg naszej wiedzy na ten moment nie będziemy tego wprowadzać, bo to nie powinno wpływać na płachty. Taką informację otrzymaliśmy od Działu Kształcenia, który konsultował się z Rektorem.
W podsumowaniu godzin mamy obecnie informacje o godzinach na studiach niestacjonarnych i osobno jakie mamy niedobory. W tym momencie mamy osobno sumę godzin ze źródeł zewnętrznych, bo każdy wydział ma trochę inną politykę rozliczania tego typu godzin. Padła propozycja, by gdzieś podkreślić różnicę między godzinami niestacjonarnymi a niedoborami, by ułatwić pracę operatorom. Obecnie na dole Podsumowania godzin mamy możliwość eksportu do Excela i możliwość dodania takiej kolumny “ręcznie” w pliku (na własne potrzeby).
Tak, będzie taka możliwość, udostępniona np. kierownikom katedr, którzy będą mogli w wyjątkowych okolicznościach skorzystać z tej opcji i podpisać płachtę w imieniu innego pracownika, w szczególności jeśli ktoś będzie na długoterminowym zwolnieniu lekarskim, zakończy mu się umowa zlecenie lub nastąpi brak kontaktu z daną osobą. W innych przypadkach dążymy do tego by każdy podpisał się w swoim imieniu, bo taka możliwość będzie dostępna z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu.
Godziny z dyplomów w momencie gdy mamy zniżkę wchodzą w nadgodziny.
W momencie gdy pensum do realizacji jest inne niż wymiar pensum tylko godziny z dyplomów lub innych zadań wchodzą w nadgodziny.
Koordynator wydziałowy będzie jeden. Państwo dostaną uprawnienia do konkretnej katedry/instytutu. Póki co system pozwoli na wpisanie większej ilości osób.
Na niektórych Wydziałach są stosowane połówki.
Na chwilę obecną za liczbę grup odpowiada Dziekanat.
W chwili obecnej system tego nie uwzględnia, ale będzie to dodane w dalszej kolejności. Póki co są zajęcia dodane dla studiów I oraz II stopnia. Pojawi się jako kolejny przedmiot.
Powinny być widoczne plany Wydziału i/lub Katedry, ale jeśli nie wpisaliśmy do tej pory godzin nauczycielom, to tak - są tam puste pola.
Tak.
Tak. Będzie też pozwalał na wybranie zajęć ze Szkoły Doktorskiej.
Osoba odpowiedzialna za sprawozdanie dla konkretnej jednostki.
Każda jednostka póki co wpisuje inną liczbę godzin, oraz bierze pod uwagę różne daty obrony dyplomów złożenia prac. Będziemy próbowali ujednolicić system, ale potrzeba na to czasu.
Tak, mamy możliwość pobrania pliku do pliku xls, ale nie można go znów importować.
Dane zapisują się automatycznie, nie musimy się martwić, że wylogowanie sprawi to, że utracimy wprowadzone dane. Sesja trwa standardowe 20 minut i jest odświeżana przy każdej akcji użytkownika.
Tak.
Tak. Jeżeli przedmiot ma osobę odpowiedzialną i grupę zajęciową, to będzie możliwe rozliczenie godzin.
Obecnie, w przypadku gdy dla grupy zajęciowej rozpisane są godziny pensum, nie ma możliwości usunięcia grupy zajęciowej. Docelowo zostanie wdrożone rozwiązanie biorące pod uwagę stan rozliczenia - przy planowaniu usunięcie grupy będzie możliwe (z powiadomieniem koordynatora), przy sprawozdaniu będzie blokada usuwania grup.
Można utworzyć przedmiot dla nawet jednej osoby, zapisać tam osobę, wówczas można dodać pensum, albo, jeśli godzimy się na sposób rozliczania nadgodzin w przypadku zniżek, można wykorzystać mechanizm rejestracji dodatkowych godzin (tworząc uprzednio na Wydziale odpowiednią kategorię godzin).
Przedmiot powiązany jest z nauczycielem, nauczyciel powiązany jest z konkretną katedrą/instytutem poprzez umowę. W przypadku braku powiązania w umowie z daną jednostką (problem może się objawiać zwłaszcza w umowach cywilno-prawnych) przedmiot nie pojawi się na płachcie. Należy skorygować umowę nauczyciela w Dziale Osobowym lub na Wydziale (dla umów UCP).
Jeżeli nie chcemy nauczycielowi zatrudnionemu na etat z pensum “zero” wprowadzać godzin, możemy dodać go do sprawozdania “po raz drugi” jako osobę z UCP, z godzinami do wypracowania zamiast pensum i do tego wiersza przypisać godziny.
Jeżeli nie chcemy nauczycielowi zatrudnionemu na etat wprowadzać godzin (bo fałszują podsumowania), możemy dodać go do sprawozdania “po raz drugi” jako osobę z UCP, z godzinami do wypracowania zamiast pensum i do tego wiersza przypisać godziny.
Kwestie merytoryczne (godziny, rozliczanie)
Nie - nadaje je osoba, która na wydziale jest odpowiedzialna za zatwierdzanie płacht (dodaje kategorie w ramach całego Wydziału). Oczywiście, jeśli występujemy zarówno w roli tej osoby jak i osoby wprowadzającej dane do płachty, to taką możliwość będzie mieć.
Są to kwestie indywidualne w ramach Wydziałów i nie ma jednej wspólnej odpowiedzi.
Rozliczanie dyplomów z więcej niż jednym autorem → godziny przeznaczone na pracę nad dyplomem należy podzielić pomiędzy autorów, uprzednio dodając je wszystkie do nauczyciela (np. jeśli oszacowano pracę na 6 godzin z trzema autorami, to dodajemy każdego z nich i przy każdym 2 godziny).
Tak.
Okazuje się, że są Wydziały, które tak tego nie liczą. Są to kwestie indywidualne w ramach Wydziałów i nie ma jednej wspólnej odpowiedzi.
Nie, nie kontrolujemy tego ze zwolnieniami, które wchodzą do systemu kadrowo-płacowego.
Planujemy całe pensum i w takim przypadku godziny zdejmowane ze zwolnienia wpisuje się w nieobecności (wówczas system liczy ew. niedobór) - są to nieobecności usprawiedliwione.
W momencie kiedy mamy do czynienia z koleżeńskim zastępstwem, sugerowane jest nie wpisywanie takiej nieobecności do systemu - po prostu dzielimy godziny z danego przedmiotu na innych nauczycieli.
Odpowiedź na to pytanie jest w ZR 64/2023 zał. 1
§2 pkt. 15.
Do pensum dydaktycznego nauczyciela akademickiego wlicza się zajęcia dydaktyczne prowadzone na studiach stacjonarnych oraz w szkole doktorskiej. W przypadku niedoboru godzin dydaktycznych kierownik jednostki organizacyjnej może wliczyć do zajęć realizowanych w ramach pensum: 1) godziny realizowane przez danego pracownika na innych rodzajach studiów, w tym niestacjonarnych, 2) godziny dydaktyczne wynikające z realizacji prac dyplomowych, o których mowa w regulaminie studiów, na zasadach określonych w § 4 ust. 1 niniejszego załącznika.
Zakładamy, że po przekazaniu godzin one znikają z płachty i inna katedra za nie odpowiada. Założenie jest takie, że jak operator przekazuje godziny na inną jednostkę, to nie ma już potrzeby potwierdzania czegokolwiek. Jeżeli są wątpliwości, to obie jednostki/katedry muszą ze sobą porozmawiać.
System nie wylicza grup zajęciowych automatycznie - patrzy na liczbę grup utworzonych na przedmiocie przez Dziekanat. Automatycznie liczone są jedynie zwyżki w przypadku grup wykładowych zawierających więcej niż 50 osób (obecnie - 2024.02.26 - brani pod uwagę są studenci na przedmiocie, docelowo brani pod uwagę będą studenci na protokole).
Nie, na tą chwilę wypełniamy od zera. Po rozplanowaniu semestru, kiedy będziemy już mieć rozliczenie realizacji i będziemy mieć statusy, to będziemy mieć już dane do modyfikacji (rok po roku).
Wpisać dla jednego wydziału całość, dodajemy zwyżkę, a na pozostałych przedmiotach wprowadzamy korektę z minusem (zniżkę) i komentarz, że dane zostały wprowadzone w innym miejscu. Możliwe, że w przyszłości to zmodyfikujemy.
Operator w dziekanacie może edytować liczbę osób na grupach zajęciowych lub/i dodaje dodatkową grupę zajęciową na przedmiocie. To może się dodać po rozpoczęciu semestru. Grupa widoczna jest od razu na płachcie.
Dyplomy i inne zadania są liczone jako nadwyżki. Tylko zajęcia tzw. “tablicowe” wpadają jako godziny do wyjaśnienia w takiej sytuacji.
Dlatego, że zgodnie z regulaminem kiedy jesteśmy nieobecni a później mimo wszystko odrobimy zajęcia ze studentami to regulamin mówi, że takie godziny, które odrobiliśmy w innym terminie są liczone jako nadgodziny. Jest to jedyny przypadek gdzie można mieć nadgodziny i niedobór. Zgodnie z regulaminem nieobecności dochodzą tylko do wysokości Pensum.
Zwolnienie lekarskie i nieobecność nie oznacza zmniejszenia pensum.
Jeśli nauczyciel nie wziął zwolnienia i sam dogadał się ze studentami to nie ma potrzeby wpisywania nieobecności oraz zastępstw.
Za dyplomy nauczyciel powinien mieć wypłacone nadgodziny.
Jest również sekcja godzin do wyjaśnienia - każdy wydział rozlicza je trochę inaczej dlatego wpadają do tej puli.
System wprowadza informację ile zajęć się już odbyło (np. 6 z 10), wtedy też do dyspozycji w ramach tej grupy mamy mniej godzin niż w innych grupach.