Przejdź do końca metadanych
Przejdź do początku metadanych

Wyświetlasz starszą wersję (v. /wiki/spaces/HPPG/pages/5050134/Weryfikacja+antyplagiatowa+-+opiekun+pracy+i+recenzent+aktualne+do+3.10.2022+r.) tej strony.

pokaż różnice pokaż historię strony

« Pokaż poprzednią wersję Wyświetlasz aktualną wersję tej strony. (v. 2) pokaż następną wersję »


Niniejsza instrukcja skierowana jest do osób oceniających autorski charakter prac. W zależności od Wydziału funkcję tę pełnić mogą opiekun (promotor), recenzent lub inna osoba wskazana przez Dziekana Wydziału. System może być wykorzystany zgodnie z procedurą weryfikacji antyplagiatowej, ustaloną przez UK ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia, dostępną pod adresem http://pg.edu.pl/jakosc-ksztalcenia/procedury.

"Jednolity System Antyplagiatowy to system wykorzystywany do sprawdzenia prac dyplomowych pod kątem plagiatu, który wspiera promotora w weryfikacji pracy. System jest udostępniany nieodpłatnie wszystkim uczelniom w Polsce." Dowiedz się więcej
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła obowiązek sprawdzenia prac dyplomowych przed egzaminem dyplomowym w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym. źródło

Dostęp do analizy antyplagiatowej

Dostęp do wyników analizy weryfikacji antyplagiatowej możliwy jest za pomocą Portalu Moja PG, dla osób posiadających odpowiednie uprawnienia (Nauczyciel). Portal dostępny jest pod adresem https://moja.pg.edu.pl. Dodatkowym zabezpieczeniem jest możliwość wejścia do aplikacji Nauczyciel jedynie z Uczelnianej Sieci Komputerowej lub za pośrednictwem dodatkowo szyfrowanego połączenia VPN (dla państwa wygody został uruchomiony dodatkowy sposób, tzw. SSL-VPN, dzięki któremu w przypadku chęci skorzystania z Moja PG, nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania).

Po zalogowaniu się do Portalu Moja PG przechodzimy do aplikacji Nauczyciel, a następnie Dyplomy  Aktualne lub Wszystkie, gdzie odszukujemy żądany temat pracy (poniżej jest to "Przykładowy temat pracy dyplomowej"):

screen

W tym miejscu dostępne są wszystkie opcje dla opiekuna pracy.

Pozwolenie na wgranie pracy do systemu

Jeśli praca jest już kompletna oraz promotor uznał, że student przedstawił ostateczną wersję pracy i nie ma uwag, to autor pracy otrzymuje pozwolenie wgrania do antyplagiatu pracy za pomocą portalu Moja PG przy użyciu konta studenckiego (akceptacja może być e-mailowa lub potwierdzona podpisem na stronie tytułowej pracy).

Aby wyrazić zgodę na wgranie pracy opiekun musi:

  1. Zalogować się do portalu Moja PG
  2. Następnie w zakładce Dyplomy  Aktualne lub Wszystkie, odszukać żądany temat pracy.
  3. Kliknąć na Szczegóły w kolumnie Akcje.

Portal Moja PG otworzy nam szczegóły dyplomu, na dole strony znajdziemy sekcję Weryfikacja antyplagiatowa. Jeśli praca jest już kompletna oraz promotor uznał, że student przedstawił ostateczną wersję pracy i nie ma uwag, należy kliknąć przycisk Pozwól na pierwsze wgranie pliku. Dopiero po tej czynności student będzie miał możliwość wgrania pliku do systemu antyplagiatowego. O udzielonej zgodzie na wgranie pliku można poinformować studenta drogą e-mailową:

screen

Następnie autor pracy, po uzyskaniu pozwolenia na wgranie, wprowadza do Moja PG wersję elektroniczną pracy, przy czym praca umieszczana w systemie antyplagiatowym musi być przygotowana w formacie PDF, DOC lub DOCX i nie może przekraczać 15 MB. 

UWAGA!

Jeśli na koncie studenta w zakładce dyplomy nie pojawił się przycisk Wczytaj plik, to prawdopodobne przyczyny:

  • Portal Moja PG nie był w stanie zweryfikować poprawności danych w systemie POL-on przed przekazaniem pliku do analizy w JSA.
  • Autor pracy niepoprawnie przygotował plik (np. scalenie zewnętrznym narzędziem kilku plików pdf).
  • Autor pracy wykorzystał już 3 próby wysłania pracy do analizy podczas utworzonego badania przez opiekuna pracy.
  • Opiekun pracy jeszcze nie pozwolił w systemie Moja PG na wgranie pracy.

W każdym powyższym przypadku należy ustalić przyczynę i spróbować rozwiązać problem (dziekanat,
opiekun pracy, Helpdesk).


Raport

Dla każdej wprowadzonej pracy system antyplagiatowy generuje raport ogólny, który jest dostępny w portalu Moja PG zarówno dla autora pracy, opiekuna i recenzenta oraz szczegółowy – dostępny tylko dla opiekuna i recenzenta. O dostępności raportów osoby te są informowane e-mailowo. Raporty są również dostępne w Dziekanacie

screen

Opiekun ma możliwość dodatkowego sprawdzenia autorskiego charakteru pracy w systemie SowiDocs, który dostępny jest w portalu Moja PG. Zaleca się, aby zwłaszcza prace napisane w języku obcym sprawdzane były niezależnie w obu systemach (JSA i Sowi Docs).

screen

O wszelkich zmianach i kolejnych etapach analizy antyplagiatowej autor pracy, opiekun oraz dziekanat są informowani poprzez zmianę statusu weryfikacji w portalu Moja PG:


Decyzje opiekuna pracy

Opiekun zapoznaje się z treścią raportu (lub raportów – z JSA i SowiDocs) i podejmuje decyzję o dalszym trybie postępowania, czyli może:

  • zaakceptować pracę bez dokonywania zmian/poprawek w jej treści, gdy wskaźnik PRP nie przekracza 20%. W takim przypadku opiekun zatwierdza raport w portalu Moja PG i wyraża zgodę na
    ocenianie pracy,
  • zaakceptować pracę bez dokonywania zmian/poprawek w jej treści, gdy PRP ≥ 20%, po zasięgnięciu opinii nt. wyniku kontroli antyplagiatowej u pełnomocnika rektora ds. stosowania systemów antyplagiatowych. W takim przypadku opiekun zatwierdza raport w portalu Moja PG i wyraża zgodę na ocenianie pracy.
  • skierować pracę do autora, w tym również na prośbę autora pracy, w celu wprowadzenia zmian/poprawek i następnie ponownego wgrania pliku do Moja PG, co wznawia procedurę weryfikacji antyplagiatowej. Możliwe jest 3-krotne wgranie pracy. Poprawioną wersję pracy opiekun pracy zezwala na wgranie do systemu antyplagiatowego za pomocą przycisku Pozwól na ponowne wgranie pliku,
  • nie przyjąć pracy i przekazać sprawę do decyzji dziekana wraz z raportem, który nie potwierdził autorskiego charakteru pracy weryfikowanej przez system (na wydruku raportu może zamieścić swoją opinię) oraz przekazać te dokumenty do dziekanatu. W takim przypadku dziekan może skierować pracę do autora w celu wprowadzenia zmian/poprawek, po konsultacji z opiekunem, co wznawia proces weryfikacji lub wystąpić do rektora PG z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec autora pracy.

Dziekanat na bieżąco ma podgląd etapu realizacji procesu antyplagiatu autora pracy (wg nr albumu Studenta→Dyplom→Szczegóły).


  • Brak etykietek