Automatyczne wylogowywanie klienta poczty webmail (komunikaty „Błąd sesji” lub „Sesja wygasła”)

 Problem

Podczas korzystania z przeglądarkowego klienta poczty webmail.pg.edu.pl (dostępnego również pod adresem poczta.pg.edu.pl) nieoczekiwanie co chwilę zostajesz wylogowana/y – zwykle z komunikatem „Błąd sesji” lub „Sesja wygasła”. Próbujesz logować się ponownie, jednak objawy prędzej czy później się powtarzają, co uniemożliwia swobodne korzystanie z poczty elektronicznej PG.

 Rozwiązanie

  1. Potencjalnie objaw automatycznego wylogowania może być związany z zapisanymi w Twojej przeglądarce danymi (w pamięci podręcznej i/lub w ciasteczkach). Tego typu problem jest rzadko spotykany, ale nie można wykluczyć, że dotyczy właśnie Twojej sytuacji. Na początku warto zatem sprawdzić podstawowy aspekt, jakim jest działanie przeglądarki internetowej.

    Aby rozwiać wątpliwości dotyczące działania przeglądarki, uruchom w możliwie najnowszej wersji jedną z popularnych przeglądarek internetowych (Chrome, Firefox, Opera lub Edge) w trybie prywatnym (zwanym także incognito) i w takim trybie wywołaj klienta poczty webmail.pg.edu.pl.

  2. Najczęstsza przyczyna objawu.
    Internetowy klient poczty PG webmail.pg.edu.pl wymaga stałego, stabilnego połączenia z serwerem poczty oraz niezmiennego adresu IP Twojego urządzenia w czasie bycia zalogowanym.
    Nie każda sieć komputerowa spełnia te wymagania. Najczęściej problematycznymi pod tym względem sieciami Wi-Fi są te w hotelach, pensjonatach, restauracjach, lotniskach itp.

    Ze względów bezpieczeństwa, zmiana adresu IP urządzenia, na którym odbywa się połączenie z internetowym klientem poczty, spowoduje natychmiastowe wylogowanie użytkownika oraz wyświetlenie komunikatu o błędzie sesji lub o jej wygaśnięciu.

    Na sposób działania sieci w danej lokalizacji nie mamy jednak wpływu. Dlatego, chcąc mimo wszystko korzystać z poczty PG w problematycznej sieci komputerowej, należy w takim przypadku skorzystać z tradycyjnego klienta poczty instalowanego/konfigurowanego na urządzeniu. Tego typu programy nie są bowiem wrażliwe na częste zmiany adresu IP.

    Na smartfonie w opcjach dotyczących poczty elektronicznej we wbudowanym oprogramowaniu (lub w dedykowanej aplikacji do obsługi poczty elektronicznej, jeśli z takiej korzystasz) można skonfigurować ustawienia do odbierania poczty PG:

    https://gdansktech.atlassian.net/wiki/spaces/HPPG/pages/5054915/Poczta#Konfiguracja-og%C3%B3lna



    W laptopie można zainstalować tradycyjnego klienta poczty, np. Mozilla Thunderbird i ustawić go do odbierania poczty PG:

    https://gdansktech.atlassian.net/wiki/spaces/HPPG/pages/5054915/Poczta#Konfiguracja-og%C3%B3lna

     

Uwaga: jeśli tradycyjny klient pocztowy nie był do tej pory wykorzystywany na Twoim urządzeniu (tzn. jest świeżo zainstalowany), niezbędne będzie zsynchronizowanie całej poczty (foldery Odebrane, Wysłane itp.) w programie, co może zająć sporo czasu i zużyć spory przesył danych w sieci.

Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy na czas pierwszej synchronizacji danych, wykorzystujesz bezpłatną sieć, np. hotelową.
Jeśli jednak do tego celu wykorzystujesz osobisty sposób podłączenia do Internetu (np. hotspot ze smartfonu) – upewnij się o posiadaniu optymalnej taryfy i dostępności środków/puli do pobierania większej ilości danych w posiadanym pakiecie od operatora GSM.

W przeciwnym razie, mogą zostać Tobie naliczone dodatkowe opłaty za połączenie (zwłaszcza poza granicami Polski) lub posiadana pula środków może ulec wyczerpaniu.

 

Za pomocą tradycyjnych klientów poczty (tj. instalowanych i konfigurowanych na urządzeniach) możesz uzyskać stabilny i wygodny dostęp do poczty PG, który ma szansę z powodzeniem działać w takich sieciach jak w hotelu czy na lotnisku.

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024