Porównane wersje

Klucz

  • Te wersy zostały dodane. Tosłowo zostało dodane.
  • Te wersy zostały usunięte. To słowo zostało usunięte.
  • Formatowanie zostało zmienione.

W przypadku konieczności przesłania danych o rozmiarze większym niż 16-18 MB od określonego nadawcy do odbiorcy, poczta elektroniczna przestaje stanowić optymalne rozwiązanie. W takiej sytuacji można skorzystać z usługi „Drive”. 

...

Usługa pozwala pracownikowi PG umieścić na serwerze pliki, a następnie udostępnić je innym pracownikom Uczelni albo odbiorcom zewnętrznym (nieposiadającym loginu i hasła do systemu Moja PG). 

Wskazówka

Łączna dostępna przestrzeń na tymczasowe składowanie załączników dla pojedynczego użytkownika wynosi 1 GB. Limit wielkości pojedynczego zasobu składowanego na serwerze wynosi ok. 512 MB.


Ostrzeżenie
title

UWAGA!

Usługa nie służy do permanentnego przechowywania i udostępniania plików, np. w celach archiwizacyjnych lub w celu stałego w czasie dzielenia się tymi samymi zasobami plikowymi. Celem usługi jest umożliwienie wyłącznie tymczasowego zapisania plików w celu ich dalszego udostępnienia określonym odbiorcom na potrzeby wymiany danych, z ominięciem ograniczeń technicznych poczty e-mail. Po osiągnięciu założonego celu, pliki należy skasować z przestrzeni usługi „Drive”.

Instrukcja krok po kroku

W celu udostępnienia załącznika o większym rozmiarze określonym osobom, wykonaj następujące czynności:

  1. Na

...

  1. stronie webmail.pg.edu.pl

...

  1.  zaloguj się nazwą użytkownika oraz hasłem analogicznym jak do systemu Moja PG. Korzystając z górnego paska nawigacyjnego, przejdź do

...

  1. zakładki Drive, oznaczonej ikonką chmury.

...

2. W menu o szarym tle umieszczonym z lewej strony, znajdź sekcję sekcję Moje pliki i  i kliknij na nią. W sekcji sekcji Moje pliki umieszczone  umieszczone są domyślne foldery: Dokumenty, Muzyka, Obrazy, Filmy. Foldery te dostarczane  przez dostarczane są przez oprogramowanie i nie można ich usunąć, ani zmienić ich nazwy. Możesz  Możesz z nich skorzystać, umieszczając tam pliki lub podfoldery z plikami. Możesz również, według potrzeb, założyć własny folder wraz z podfolderami. Dodanie folderu, podfolderu i zapisanie pliku dokonuje się za pomocą rozwijanej opcji opcji Nowe w  w pasku nawigacyjnym.Image Removed

...

Możesz umieścić na serwerze jednocześnie wiele plików na raz – z jednego folderu. Usługa nie wspiera jednak umieszczenia plików z podfolderami włącznie. Jeśli masz potrzebę utworzenia własnej struktury folderów i podfolderów na serwerze, strukturę tę musisz stworzyć samodzielnie – nie można jej skopiować z dysku lokalnego komputera. Usługa wspiera ponadto umieszczanie plików za pomocą metody drag-and-drop: zaznacz myszką interesujące Cię pliki (np. w oknie oknie Eksploratora plików Windows Windows) i, przytrzymując lewy przycisk myszki, przeciągnij je na obszar folderów w usłudze „Drive”.

3. Jeśli zamierzone pliki i foldery są umieszczone na serwerze w usłudze „Drive”, możesz przystąpić do ich udostępnienia. Udostępnić możesz zarówno pojedynczy plik, jak i folder plików. Podczas wykonywania czynności udostępnienia,  wskazać możesz jeden plik lub jeden folder. W  W następnym kroku możesz ponowić udostępnienie dla kolejnego pliku lub folderu. Wskaż zatem myszką interesujący Cię zasób, klikając na niego jeden raz lewym przyciskiem myszki.
Jeśli wskazano folder, wówczas w szarym menu (w lewej części widoku) przy folderze wyświetli się ikonka opcji (w postaci trzech poziomych linii) – kliknij na tę ikonę i wybierz opcję opcję Uprawnienia / Zaproś osoby.Image Removed

...

Jeżeli zaś wskazano plik, w białym pasku nawigacyjnym dostępna będzie m.in.

...

opcja Udostępnij  – kliknij na nią i wybierz

...

opcję Zaproś osoby. opcja ta ta wyświetlana jest również dla folderów.

...

4. Niezależnie od tego, czy wybrano plik czy też folder, po wywołaniu powyższych opcji wyświetli się okno z uprawnieniami do wskazanego zasobu. Kliknij na pole

...

tekstowe Dodaj osoby

...

 i wpis adres e-mail osoby, której zamierzasz udostępnić zasób. Jeśli podany adres będzie w

...

domenie pg.edu.pl, prawdopodobnie zostanie on wyświetlony na liście podpowiedzi – można wówczas wybrać właściwą pozycję z listy. W przypadku adresu w domenie wydziałowej PG lub w domenie zewnętrznej, lista z podpowiedziami zostanie ukryta – wpisz w takim przypadku adres e-mail ręcznie (włącznie z domeną), np. adres@gmail.com, adres@eti.pg.edu.pl.

...

5. W otwartym oknie z uprawnieniami istnieje możliwość wskazania:

  • użytkowników, którzy będą posiadali dostęp do zasobu,

  • poziomu uprawnień tych użytkowników.

Użytkownicy wskazani przy pomocy adresu mailowego w

...

domenie pg.edu.pl

...

 posiadają domyślnie nadane uprawnienia na

...

poziomie Autor

...

 umożliwiające: odczyt, zapis i usuwanie zasobów.
Użytkownicy wskazani przy pomocy pozostałych domen, w tym użytkownicy zewnętrzni, domyślnie uzyskują uprawnienia na

...

poziomie Przeglądający

...

 umożliwiające im wyłącznie odczyt udostępnionych zasobów.
Każdemu odbiorcy istnieje możliwość przypisania dodatkowych uprawnień:

...

  • rola Recenzent

...

  •  pozwala na odczyt i zapis zasobu,

...

  • rola Administrator

...

  •  pozwala na odczyt, zapis, usuwanie zasobu oraz zarządzanie uprawnieniami do danego pliku (są to uprawnienia

...

  • roli Autor

...

  •  rozszerzone o zarządzanie użytkownikami).

Podczas nadawania uprawnień można dodatkowo określić, czy mają oni otrzymać powiadomienie mailowe o udostępnieniu im folderu albo pliku. Można również wskazać, czy udostępnienie dotyczyć ma wyłącznie plików zawartych bezpośrednio w folderze udostępnianym, czy też ma obejmować pliki włącznie z podfolderami.

...

6. Po kliknięciu w oknie z uprawnieniami przycisku przycisku Zapisz, wskazany zasób zostanie udostępniony użytkownikom. Uprawnieni odbiorcy otrzymają wiadomość mailową, w której zawarty będzie odnośnik prowadzący do udostępnionego wcześniej zasobu.

7. Wykaz wszystkich ważnych udzielonych udostępnień zasobów znajdziesz w szarym menu (w lewej części widoku) w sekcji sekcji Moje udostępnienia. Nie ma zatem potrzeby pamiętania lub odnotowywania, które zasoby i jakim odbiorcom zostały udostępnione.

...

Udostępnianie danych przy pomocy linków publicznych

Udostępnianie zasobów na serwerze w usłudze „Drive” możliwe jest także za pośrednictwem tzw. linków publicznych. Odnośnik publiczny to adres URL konkretnego zasobu, który możesz podać np. w wiadomości e-mail lub tymczasowo opublikować na dowolnej stronie www. Każda osoba, która dysponować będzie łączem publicznym będzie w stanie uzyskać dostęp do zasobu na serwerze. Istnieje możliwość określenia czasu trwania takiego udostępnienia oraz zabezpieczenia dostępu hasłem. Wskazanie czasu trwania udostępnienia możliwe jest wyłącznie w formie udostępnianej przez oprogramowanie – nie ma możliwości określenia dowolnego dnia z kalendarza. W  W razie potrzeby, w każdej chwili możesz wycofać ważność odnośnika publicznego i w ten sposób anulować udostępnianie zasobu. W celu przydzielenia publicznego linku do zasobu wykonaj następujące czynności:

  1. Na stronie webmail.pg.edu.pl

...

  1.  zaloguj się nazwą użytkownika oraz hasłem analogicznym jak do systemu Moja PG. Korzystając z górnego paska nawigacyjnego, przejdź do

...

  1. zakładki Drive, oznaczonej ikonką chmury.​ 

...

2. Za pomocą menu o szarym tle (widocznym z lewej strony widoku) znajdź folder, w którym znajduje się zasób do udostępnienia. Udostępnić możesz cały folder lub pojedynczy plik.

3. Jeśli chcesz udostępnić określony zasób, kliknij na niego jeden raz lewym przyciskiem myszy.

4. W białym pasku nawigacyjnym kliknij na opcje opcje Udostępnij. Wybierz opcję opcję Utwórz łącze udostępniania.Image Removed

...

5. W wyświetlonym oknie możesz skopiować do schowka (w pamięci) adres łącza publicznego do zasobu. Zgodnie z potrzebami, możesz również wysłać adres linku w wiadomości e-mail, uzupełniając wiadomość o własną treść. Jeśli wybierzesz opcję zabezpieczenia dostępu do zasobu za pomocą hasła i jednocześnie skorzystasz z możliwości automatycznego wysłania e-maila, hasło to zostanie jawnie podane w wysyłanej wiadomości.

6. Kliknij przycisk przycisk Zamknij. Jeśli wskazano adresatów w celu przesłania automatycznych wiadomości e-mail z adresem odnośnika publicznego, w tej chwili e-maile te zostaną wysłane (wraz z indywidualną treścią oraz jawnie podanym hasłem – o ile skorzystano z tych opcji).

...

Zasób umieszczony w usłudze „Drive” można również załączyć w manualnie tworzonej wiadomości e-mail (w zakładce zakładce Poczta w  w górnym pasku nawigacyjnym). W takim przypadku maksymalna łączna wielkość załączanych zasobów wynosi 100 MB (w jednej wiadomości e-mail). Niezależnie od tego, należy się upewnić, czy odbiorca posiada techniczną możliwość odebrania tak dużej wiadomości e-mail.

...

Filtruj według etykiety (treść według etykiety)
showLabelsfalse
max5
spacesHPPG
sortmodified
showSpacefalsesortmodified
reversetrue
typepage
cqllabel in ( "drive" , "załączniki" , "poczta" ) and type = "page" and space = "HPPG"
labelsdrive poczta załączniki

...