Porównane wersje

Klucz

  • Te wersy zostały dodane. Tosłowo zostało dodane.
  • Te wersy zostały usunięte. To słowo zostało usunięte.
  • Formatowanie zostało zmienione.
Komentarz: Version published after converting to the new editor

Proces dyplomowania na Politechnice Gdańskiej składa się z kilku etapów, w związku z czym obejmująca go instrukcja została podzielona na kilka sekcji - klikając na wybranym temacie rozwinie się szczegółowy opis.

...

Rozwiń
titleKopiowanie propozycji tematów prac dyplomowych

Istnieje możliwość łatwego kopiowania propozycji tematów prac dyplomowych na przyszłe semestry. Wykonanie takiej kopii odbywa się w Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Propozycje tematów - wystarczy zaznaczyć na liście wyników wyszukiwania wybrane propozycje tematów prac dyplomowych i użyć linka Kopiuj znajdującego się poniżej tabeli:

Info
titleSemestr od - semestr do...

Domyślnie w interfejsie ustawiony jest zakres semestrów "od - do" ograniczający widok - jest to semestr rozpoczęcia pracy nad dyplomem, należy zatem przy wyszukiwaniu propozycji tematu zmienić go na właściwy, lub usunąć "semestr do", co pozwoli nam zobaczyć wszystkie nasze przyszłe propozycje tematów.

Po kliknięciu Kopiuj będziemy mieli możliwość określenia docelowego semestru, klikamy Wybierz, po czym wybieramy właściwy semestr, by ostatecznie kliknąć przycisk Kopiuj:

Po wybraniu semestru i kliknięciu Kopiuj zostanie wyświetlone potwierdzenie:

Zmieniając kryteria wyszukiwania tak, aby przedział czasowy obejmował skopiowany przez nas temat, ujrzymy skopiowany temat – będzie on miał status Nowy:

Z takim tematem postępujemy dokładnie tak, jak z nowo wprowadzonym – możemy na tym etapie dokonać jego edycji, po niezbędnych zmianach temat przesyłamy do zatwierdzenia do Dziekanatu/Koordynatora, a po zatwierdzeniu możliwe będzie przypisywanie studentów.


Rozwiń
titleZatwierdzanie propozycji tematów prac dyplomowych

Dodane do systemu propozycje tematów prac dyplomowych są zatwierdzane w systemie Moja PG - w zależności od Wydziału, fizycznie wykonuje to Dziekanat lub Koordynator kierunku. Szczegółowa instrukcja dla koordynatora znajduje się na innej podstronie (Opiekun pracy nie musi znać szczegółów tego procesu).

...

Rozwiń
titleWeryfikacja antyplagiatowa

Po otrzymaniu maila informującego o zakończonym procesie weryfikacji antyplagiatowej, Promotor będzie mógł zapoznać się z raportem (1) (2) i podjąć decyzję odnośnie wstępnej akceptacji raportu lub odrzucenia raportu. Wchodząc w Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Aktualne/Wszystkie możemy wyświetlić szczegóły dyplomu, a w raz z nimi raport weryfikacji antyplagiatowej:

Odrzucenie raportu JSA będzie wymagało wprowadzenia krótkiego komentarza, a następnie pliki pracy zostaną usunięte. Proces wróci do punktu, w którym Student jest proszony o wgranie pracy i portal będzie oczekiwał wgrania przez studenta poprawionych plików pracy i załączników, a następnie akceptacji jej przez Promotora.

Rozwiń
titleSzczegółowe omówienie raportów

W systemie dostępne są dwa raporty z przeprowadzonej weryfikacji antyplagiatowej – ogólny i szczegółowy.

Ostrzeżenie
titleUWAGA!

Do czasu zaakceptowania przez nauczyciela weryfikacji antyplagiatowej, pobierane z systemu pliki będą opatrzone znakiem wodnym i informacją "Wynik niezaakceptowany przez Promotora". Pobrane po akceptacji pliki będą pozbawione tych oznaczeń.

Raporty ogólny i szczegółowy mają części wspólne, które zawierają podstawowe informacje dotyczące pracy dyplomowej. Na początku raportu mamy spis treści oraz metrykę, która jednoznacznie identyfikuje analizowaną pracę dyplomową:

W dalszej części raportu znajdziemy m.in. statystyki i poziomy zbieżności:

Image Modified

Raport szczegółowy zawiera podobnie jak raport ogólny spis treści, metrykę oraz statystyki, a dodatkowo zawiera on tekst pracy z zaznaczonymi fragmentami, które należy poddać szczegółowej analizie:

Wśród danych do weryfikacji znajdziemy m.in.:

  • podobieństwa (w porównaniu z) ORPPD, Internet, Baza aktów prawnych, Baza uczelni
  • fragmenty innego stylu
  • wyrazy o zadanej liczbie znaków od 1 do 20 i więcej
  • znaki specjalne lub spoza języka pracy
  • nierozpoznane wyrazy

Raport ten, z uwagi na obszerność danych, może się generować nieco dłużej niż raport ogólny.

Akceptacja raportu pozwoli przeprowadzić recenzję pracy dyplomowej w portalu Moja PG.

...

Rozwiń
titleWypełnianie protokołu (przewodniczący komisji)

Wypełnianie protokołu dyplomowego zostało przedstawione na poniższym filmie:

Łącznik widgetu
urlhttps://www.youtube.com/watch?v=sq140_mc7eY&feature=emb_logo


Uwaga
titleUWAGA!

W obecnej chwili regulamin studiów dopuszcza jedynie możliwość podwyższenia oceny (§ 25 ust. 4 "Komisja egzaminu dyplomowego może, w uzasadnionych przypadkach, o pół stopnia podwyższyć ostateczny wynik studiów obliczony zgodnie z ust. 2 lub ust."). Aktualna wersja Moja PG uwzględnia obowiązujący regulamin, natomiast powyższa instrukcja została przygotowana jeszcze przed tą zmianą (sam sens instrukcji i jej wartość nie uległy zmianie z tego powodu).


W celu wypełnienia protokołu dyplomowego należy zalogować się do Moja PG (z sieci politechnicznej lub za pomocą VPNa), po czym należy przejść do aplikacji Nauczyciel, na zakładkę Dyplomy → Aktualne. W wyszukiwarce dyplomów należy zaznaczyć pole Przewodniczący komisji, po czym można już wyszukiwać dyplomy (np. po nazwisku autora). Przy wybranym dyplomie klikamy Szczegóły w kolumnie Akcje:

Naszym oczom ukarzą się szczegóły dyplomu, wraz z oceną z pracy dyplomowej i średnią studenta, informacjami o weryfikacji antyplagiatowej itp. – na samym dole znajdziemy sekcję Protokoły Nauczyciel, w której to znajdują się protokoły do danej obrony (w przypadku kolejnego terminu może się tu pojawić drugi protokół). W wybranym protokole klikamy Edytuj w kolumnie Akcje, po czym wypełniamy protokół. Po wypełnieniu protokołu i ustawieniu ocen za poszczególne pytania, przewodniczący klika Zapisz i podpisz – od tego momentu członkowie komisji mogą podpisać taki protokół.

W przypadku stwierdzenia pomyłki należy skontaktować się z Dziekanatem, który ma możliwość usunięcia podpisów (wszystkich jednocześnie) i cofnięcia protokołu do edycji. Po edycji protokołu wszyscy członkowie podpisują się ponownie, pod nową wersją.


Rozwiń
titlePodpisywanie protokołu (członkowie komisji)

Podpisywanie protokołu dyplomowego zostało przedstawione na poniższym filmie:

Łącznik widgetu
urlhttp://youtube.com/watch?v=Hh-amsocQdk


W celu wypełnienia protokołu dyplomowego należy zalogować się do Moja PG (z sieci politechnicznej lub za pomocą VPNa), po czym należy przejść do aplikacji Nauczyciel, na zakładkę Dyplomy → Aktualne. W wyszukiwarce dyplomów należy zaznaczyć pole Członek komisji, po czym można już wyszukiwać dyplomy (np. po nazwisku autora). Przy wybranym dyplomie klikamy Szczegóły w kolumnie Akcje:

Image Modified


Naszym oczom ukarzą się szczegóły dyplomu, wraz z oceną z pracy dyplomowej i średnią studenta, informacjami o weryfikacji antyplagiatowej itp. – na samym dole znajdziemy sekcję Protokoły Nauczyciel, w której to znajdują się protokoły do danej obrony (w przypadku kolejnego terminu może się tu pojawić drugi protokół). W wybranym protokole klikamy Szczegóły w kolumnie Akcje, po czym ukaże się protokół wypełniony przez przewodniczącego – klikamy Podpisz w celu podpisania go:

W przypadku stwierdzenia pomyłki należy skontaktować się z Przewodniczącym komisji, który skontaktuje się z Dziekanatem. Dziekanat ma możliwość usunięcia podpisów (wszystkich jednocześnie) i cofnięcia protokołu do edycji. Po edycji protokołu wszyscy członkowie podpisują się ponownie, pod nową wersją.

...

Powiązane artykuły

Filtruj według etykiety (treść według etykiety)
showLabelsfalse
max5
spacesHPPG
showSpacefalse
sortmodified
reversetrue
typepage
cqllabel = "proces_dyplomowania_na" and type = "page" and space = "HPPG"
labelsantyplagiat jsa dyplom praca