Przejdź do końca metadanych
Przejdź do początku metadanych

Wyświetlasz starszą wersję (v. /wiki/spaces/HPPG/pages/5053540/Proces+dyplomowania+po+3.10.2022+r.) tej strony.

pokaż różnice pokaż historię strony

« Pokaż poprzednią wersję Wyświetlasz aktualną wersję tej strony. (v. 32) pokaż następną wersję »

Proces dyplomowania na Politechnice Gdańskiej składa się z kilku etapów, w związku z czym obejmująca go instrukcja została podzielona na kilka sekcji - klikając na wybranym temacie rozwinie się szczegółowy opis.

W tym procesie Student nie dostarcza do Dziekanatu wydrukowanej pracy. Praca wraz z załącznikami jest udostępniana Opiekunowi i Recenzentom w portalu Moja PG jedynie w formie eleketronicznej.



Oferta tematów prac dyplomowych

Zanim w ogóle podejmiemy współpracę ze Studentami, powinniśmy posiadać ofertę możliwych do realizacji pod naszą opieką prac dyplomowych. Oferta ta powinna pojawić się na Moja PG odpowiedni wcześnie, tak aby Studenci mieli możliwość zapoznania się z nią.

 Nowy temat pracy dyplomowej

Punktem wyjścia do pracy dyplomowej jest zarejestrowanie propozycji tematu pracy dyplomowej - w tym celu przechodzimy do Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Nowy temat, gdzie wypełniamy szczegóły dotyczące propozycji tematu pracy dyplomowej:

Na każdym etapie wypełniania tego formularza możemy użyć znajdującego się na końcu przycisku Zapisz wersję roboczą, dzięki czemu będziemy mogli wrócić do edycji w przyszłości.

Wersje robocze

Wersje robocze propozycji tematów pracy dyplomowych znajdować się będą w Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Propozycje tematów.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól propozycji tematu pracy dyplomowej (niezbędne pola oznaczone są gwiazdką) możemy propozycję tematu wysłać do zatwierdzenia (od tego momentu blokowana jest możliwość edycji danych):

Odblokowanie tematu do edycji

Istnieje możliwość odblokowania tematu do edycji - w tym celu należy zwrócić się do Dziekanatu lub Koordynatora wydziałowego z prośbą o zmianę statusu propozycji tematu pracy dyplomowej na Nowy. Sugerujemy aby w wiadomościach operować numerem ID tematu, który wskazuje go jednoznacznie i ułatwia odszukanie właściwej pozycji.

Po wysłaniu propozycji tematu pracy dyplomowej oczekujemy na jej zatwierdzenie. Studenci w Portalu Moja PG mają możliwość zapoznania się ze szczegółami propozycji tematu pracy dyplomowej dopiero po zatwierdzeniu propozycji, natomiast wybór konkretnego tematu pracy dyplomowej odbywa się dopiero po kontakcie z Promotorem, który to ręcznie dodaje autora pracy dyplomowej do wybranej propozycji (szczegóły w dalszej części instrukcji).

 Kopiowanie propozycji tematów prac dyplomowych

Istnieje możliwość łatwego kopiowania propozycji tematów prac dyplomowych na przyszłe semestry. Wykonanie takiej kopii odbywa się w Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Propozycje tematów - wystarczy zaznaczyć na liście wyników wyszukiwania wybrane propozycje tematów prac dyplomowych i użyć linka Kopiuj znajdującego się poniżej tabeli:

Semestr od - semestr do...

Domyślnie w interfejsie ustawiony jest zakres semestrów "od - do" ograniczający widok - jest to semestr rozpoczęcia pracy nad dyplomem, należy zatem przy wyszukiwaniu propozycji tematu zmienić go na właściwy, lub usunąć "semestr do", co pozwoli nam zobaczyć wszystkie nasze przyszłe propozycje tematów.

Po kliknięciu Kopiuj będziemy mieli możliwość określenia docelowego semestru, klikamy Wybierz, po czym wybieramy właściwy semestr, by ostatecznie kliknąć przycisk Kopiuj:

Po wybraniu semestru i kliknięciu Kopiuj zostanie wyświetlone potwierdzenie:

Zmieniając kryteria wyszukiwania tak, aby przedział czasowy obejmował skopiowany przez nas temat, ujrzymy skopiowany temat – będzie on miał status Nowy:

Z takim tematem postępujemy dokładnie tak, jak z nowo wprowadzonym – możemy na tym etapie dokonać jego edycji, po niezbędnych zmianach temat przesyłamy do zatwierdzenia do Dziekanatu/Koordynatora, a po zatwierdzeniu możliwe będzie przypisywanie studentów.

 Zatwierdzanie propozycji tematów prac dyplomowych

Dodane do systemu propozycje tematów prac dyplomowych są zatwierdzane w systemie Moja PG - w zależności od Wydziału, fizycznie wykonuje to Dziekanat lub Koordynator kierunku. Szczegółowa instrukcja dla koordynatora znajduje się na innej podstronie (Opiekun pracy nie musi znać szczegółów tego procesu).



Nawiązanie współpracy ze Studentami

Po osobistym kontakcie Studenta i omówieniu szczegółów pracy, w przypadku pozytywnej decyzji, należy Studenta przypisać do tematu pracy dyplomowej.

 Dodawanie autora (Studenta) pracy dyplomowej

W celu przypisania autora pracy dyplomowej przechodzimy do Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Propozycje tematów, po czym odszukujemy wybrany temat.

Semestr od - semestr do...

Domyślnie w interfejsie ustawiony jest zakres semestrów "od - do" ograniczający widok - jest to semestr rozpoczęcia pracy nad dyplomem, należy zatem przy wyszukiwaniu propozycji tematu zmienić go na właściwy, lub usunąć "semestr do", co pozwoli nam zobaczyć wszystkie nasze przyszłe propozycje tematów.

Po odnalezieniu właściwej pozycji, w kolumnie Akcje klikamy ikonę dodawania autorów:

Otworzy się strona edycji autorów pracy dyplomowej - po kliknięciu Dodaj autora pojawi się okno wyszukiwania Studentów - po wpisaniu danych Studenta i kliknięciu Szukaj zobaczymy wszystkie kursy wybranego Studenta - należy uważnie wybrać właściwy kurs, na którym realizowana będzie dana praca dyplomowa. W celu wybrania danego kursu należy kliknąć na numer albumu w danym wierszu. Po wybraniu właściwego kursu i zakończeniu dodawania autorów prac (na tym etapie można dodać dwóch lub więcej autorów) należy kliknąć Zapisz:

Po zakończeniu, kiedy autorzy są już dodani, temat pracy dyplomowej należy zamknąć:

Zamknięcie propozycji tematu pracy dyplomowej powoduje pojawienie się tematu u Studenta (temat widzi zarówno Student u siebie na koncie w Moja PG, jak i Dziekanat widzi w danych studenta przypisany temat) - jest to kluczowy etap, bez którego nie ma możliwości kontynuowania prac nad dyplomem.

Alternatywne możliwości dodawania tematu pracy dyplomowej

Istnieje technicznie możliwość dodania tematu pracy dyplomowej bezpośrednio przez Dziekanat - w zależności od Wydziału ścieżka ta jest praktykowana lub nie.

 Korekta tematu pracy lub autorów

Korekta propozycji tematu pracy

W celu skorygowania tematu pracy dyplomowej należy skontaktować się z Dziekanatem lub Koordynatorem. Uprawniona osoba ma możliwość otwarcia tematu pracy dyplomowej do edycji (poprzez przejście do statusu Nowy, który umożliwia wprowadzenie Nauczycielowi korekty). Po wprowadzeniu korekty należy wysłać temat do ponownego zatwierdzenia. Po zatwierdzeniu tematu będzie możliwe ponowne przypisanie autorów pracy - jeżeli są przypisani i nie chcemy ich zmieniać, od razu powinniśmy zamknąć propozycję tematu. Po zamknięciu, temat zaktualizuje się u Studenta.

Zmiana autorów pracy dyplomowej

W celu skorygowania autorów pracy dyplomowej należy skontaktować się z Dziekanatem lub Koordynatorem. Uprawniona osoba ma możliwość zmodyfikowania statusu pracy dyplomowej do zatwierdzonego. Po zatwierdzeniu tematu będzie możliwe ponowne przypisanie autorów pracy - dokonujemy modyfikacji (możemy usunąć i/lub dodać autorów), po czym zamykamy temat. Po zamknięciu, temat zaktualizuje się u Studenta.



Finalizacja współpracy ze Studentami

Po okresie tworzenia pracy dyplomowej, w momencie kiedy uznajemy jej kształt za ostateczny, nadchodzi moment umieszczenia gotowej pracy w Moja PG, gdzie następnie poznamy wynik weryfikacji antyplagiatowej oraz będziemy mogli dokonać recenzji.

 Zgoda na pierwsze wgranie pracy dyplomowej

W momencie, kiedy Student zakończy pracę, zakładając że posiada on przypisany temat pracy dyplomowej w Moja PG (albo został przez nas dodany do propozycji tematu pracy dyplomowej i propozycja ta została zamknięta, albo temat został dodany ręcznie przez Dziekanat) możemy wyrazić zgodę na pierwsze wgranie pracy. 

Opiekun pracy (w Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Aktualne/Wszystkie) zezwala Studentowi na pierwsze wgranie pracy (używając przycisku widocznego na poniższym obrazku). System będzie wymagał pełnego opisu dyplomu, czyli tzw. metadanych, takich jak język pracy, czy Recenzent.

Student na swoim koncie w Moja PG w pierwszej kolejności składa oświadczenie o samodzielnym wykonaniu pracy. Dopiero po złożeniu takiego oświadczenia Student będzie mógł przejść do kolejnego kroku. Szczegółowy opis kroków wykonywanych przez Studenta znajduje się w instrukcji dla Studentów.

 Zatwierdzanie/odrzucanie pracy

Opiekun pracy zapoznaje się z treścią pracy dyplomowej (1), załącznikami (2) oraz oświadczeniem Studenta (3):

Jeżeli załączone przez Dyplomanta pliki odpowiadają uzgodnionej wcześniej formie i treści oraz poprawnie wygenerowano oświadczenie, Promotor akceptuje pliki pracy dyplomowej. Tym samym, praca dyplomowa zostaje uznana za złożoną. W module eDziekanat uzupełniona zostaje odpowiednia pozycja dotycząca daty złożenia pracy dyplomowej (automatycznie w momencie akceptacji pracy). Plik zawierający prace dyplomową zostaje automatycznie przekazany do systemu JSA w celu przeprowadzenia weryfikacji antyplagiatowej.

W przypadku odrzucenia pracy, praca nie zostaje zaakceptowana. Promotor proszony jest o krótki komentarz dot. przyczyn odrzucenia pracy. Data złożenia pracy nie jest wypełniana, a Dyplomant powinien umieścić w systemie poprawioną wersję pracy. Po wgraniu przez Dyplomanta poprawionych plików, system ponownie poinformuje promotora o tym fakcie oraz będzie oczekiwał na jego decyzję.

Zatwierdzenie pracy skutkuje przekazaniem jej do system antyplagiatowego JSA. Portal Moja PG przekazuje prace do systemu JSA automatycznie. Do czasu wygenerowania raportu, widok pracy dyplomowej w portalu Moja PG jest następujący:

Gdy system JSA przygotuje raport promotor otrzyma stosownego maila. 

 Weryfikacja antyplagiatowa

Po otrzymaniu maila informującego o zakończonym procesie weryfikacji antyplagiatowej, Promotor będzie mógł zapoznać się z raportem (1) (2) i podjąć decyzję odnośnie wstępnej akceptacji raportu lub odrzucenia raportu. Wchodząc w Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Aktualne/Wszystkie możemy wyświetlić szczegóły dyplomu, a w raz z nimi raport weryfikacji antyplagiatowej:

Odrzucenie raportu JSA będzie wymagało wprowadzenia krótkiego komentarza, a następnie pliki pracy zostaną usunięte. Proces wróci do punktu, w którym Student jest proszony o wgranie pracy i portal będzie oczekiwał wgrania przez studenta poprawionych plików pracy i załączników, a następnie akceptacji jej przez Promotora.

 Szczegółowe omówienie raportów

W systemie dostępne są dwa raporty z przeprowadzonej weryfikacji antyplagiatowej – ogólny i szczegółowy.

UWAGA!

Do czasu zaakceptowania przez nauczyciela weryfikacji antyplagiatowej, pobierane z systemu pliki będą opatrzone znakiem wodnym i informacją "Wynik niezaakceptowany przez Promotora". Pobrane po akceptacji pliki będą pozbawione tych oznaczeń.

Raporty ogólny i szczegółowy mają części wspólne, które zawierają podstawowe informacje dotyczące pracy dyplomowej. Na początku raportu mamy spis treści oraz metrykę, która jednoznacznie identyfikuje analizowaną pracę dyplomową:

W dalszej części raportu znajdziemy m.in. statystyki i poziomy zbieżności:

Raport szczegółowy zawiera podobnie jak raport ogólny spis treści, metrykę oraz statystyki, a dodatkowo zawiera on tekst pracy z zaznaczonymi fragmentami, które należy poddać szczegółowej analizie:

Wśród danych do weryfikacji znajdziemy m.in.:

  • podobieństwa (w porównaniu z) ORPPD, Internet, Baza aktów prawnych, Baza uczelni
  • fragmenty innego stylu
  • wyrazy o zadanej liczbie znaków od 1 do 20 i więcej
  • znaki specjalne lub spoza języka pracy
  • nierozpoznane wyrazy

Raport ten, z uwagi na obszerność danych, może się generować nieco dłużej niż raport ogólny.

Akceptacja raportu pozwoli przeprowadzić recenzję pracy dyplomowej w portalu Moja PG.


Recenzje pracy

Zarówno Opiekun pracy jak i Recenzenci, wypełniają recenzje elektronicznie w portalu Moja PG.

 Opiekun pracy

Po akceptacji raportu opiekun pracy przystępuje do wypełnienia recenzji pracy. Po wejściu w Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Aktualne/Wszystkie i przejściu do szczegółów dyplomu, w sekcji Recenzje wyświetli się tabela z nazwiskami recenzentów. Należy wybrać wiersz ze swoim nazwiskiem i w kolumnie Akcje kliknąć Edytuj

Wyświetli się okno, w którym należy uzupełnić ocenę pracy dyplomowej. Pola z czerwona gwiazdką są obowiązkowe.

Ostatni etap edycji recenzji polega na wystawieniu oceny.

Podczas wypełniana recenzji, gdy liczba wpisanych znaków nie przekroczyła 150 znaków, może zostać wyświetlony komunikat.

Po wypełnieniu części pół istnieje możliwość wybrania przycisku Zapisz wersje roboczą umożliwi to powrót do edycji i dokończenie recenzji w późniejszym terminie.

Jeśli recenzja wypełniona przez opiekuna jest kompletna to wybiera on przycisk Zakończ recenzowanie.

System Moja PG poprosi o potwierdzenie decyzji o zakończeniu recenzowania.

Recenzja, która otrzymała status Wysłana, nie może być ponownie edytowania.

Widok pracy po recenzji opiekuna pracy. Oceny będą widoczne gdy wszyscy Recenzenci zakończą ocenianie prac.

Poniżej widok ocen po wystawieniu dwóch kompletnych recenzji.


 Recenzent

Recenzent wypełnia recenzję analogicznie jak opiekun pracy (Moja PG → Nauczyciel → Dyplomy → Aktualne/Wszystkie - Szczegóły).  Aby dodać recenzję, należy w szczegółach wybranego dyplomu przejść do sekcji Recenzje i z tabeli wybrać wiersz ze swoimi danymi i kliknąć Edytuj

Jak widać na powyższym przykładzie Opiekun pracy wysłał już swoją recenzję.

Wyświetli się okno, w którym należy uzupełnić ocenę pracy dyplomowej. Pola z czerwona gwiazdką są obowiązkowe.

Dla recenzenta pola Cel pracy i Charakter pracy są nieedytowalne i uzupełniają się automatycznie treściami przygotowanymi przez opiekuna.

Po wypełnieniu części pół istnieje możliwość wybrania przycisku Zapisz wersje roboczą umożliwi to powrót do edycji i dokończenie recenzji w późniejszym terminie.

Jeśli recenzja wypełniona przez opiekuna jest kompletna to wybiera on przycisk Zakończ recenzowanie.

System Moja PG poprosi o potwierdzenie decyzji o zakończeniu recenzowania.

Recenzja, która otrzymała status Wysłana, nie może być ponownie edytowania.

Wysłana recenzja zostaje jednocześnie opublikowana na koncie autora pracy. Autor pracy po zalogowaniu w Moja PG w zakładce Student → Dyplomy wybierając Szczegóły ma dostęp do wystawionych recenzji.


Ostateczne zatwierdzenie pracy

Końcowy krok po stronie Promotora, zamykający proces.

 Końcowe zatwierdzenie pracy

Jeśli wystawione zostały obie pozytywne recenzje, to opiekun pracy akceptuje całościowo raport antyplagiatowy.

Po kliknięciu Zaakceptuj pojawi się oko z Ostatecznym zatwierdzeniem i przekazaniem do JSA

Należy zapoznać się z treścią powiadomienia i zaznaczyć okienko zapoznałem(am) się z raportem (ostateczne zatwierdzenie) i kliknąć Ok.

Opiekun pracy zakończył proces weryfikacji antyplagiatowej.

Gdy ocenianie i weryfikacja antyplagiatowa pracy zostały ukończone, to autor pracy przystępuje do egzaminu dyplomowego zgodnie z dalszymi etapami i wyznaczonymi terminami.


Elektroniczne protokoły dyplomowe

Podczas obrony (lub tuż po niej) Opiekun pracy wypełnia elektroniczny protokół, który podpisuje (także elektronicznie w systemie Moja PG). Pod takim protokołem następnie składają podpisy (elektronicznie w Moja PG) wszyscy członkowie komisji.

 Wypełnianie protokołu (przewodniczący komisji)

Wypełnianie protokołu dyplomowego zostało przedstawione na poniższym filmie:


UWAGA!

W obecnej chwili regulamin studiów dopuszcza jedynie możliwość podwyższenia oceny (§ 25 ust. 4 "Komisja egzaminu dyplomowego może, w uzasadnionych przypadkach, o pół stopnia podwyższyć ostateczny wynik studiów obliczony zgodnie z ust. 2 lub ust."). Aktualna wersja Moja PG uwzględnia obowiązujący regulamin, natomiast powyższa instrukcja została przygotowana jeszcze przed tą zmianą (sam sens instrukcji i jej wartość nie uległy zmianie z tego powodu).


W celu wypełnienia protokołu dyplomowego należy zalogować się do Moja PG (z sieci politechnicznej lub za pomocą VPNa), po czym należy przejść do aplikacji Nauczyciel, na zakładkę Dyplomy → Aktualne. W wyszukiwarce dyplomów należy zaznaczyć pole Przewodniczący komisji, po czym można już wyszukiwać dyplomy (np. po nazwisku autora). Przy wybranym dyplomie klikamy Szczegóły w kolumnie Akcje:

Naszym oczom ukarzą się szczegóły dyplomu, wraz z oceną z pracy dyplomowej i średnią studenta, informacjami o weryfikacji antyplagiatowej itp. – na samym dole znajdziemy sekcję Protokoły Nauczyciel, w której to znajdują się protokoły do danej obrony (w przypadku kolejnego terminu może się tu pojawić drugi protokół). W wybranym protokole klikamy Edytuj w kolumnie Akcje, po czym wypełniamy protokół. Po wypełnieniu protokołu i ustawieniu ocen za poszczególne pytania, przewodniczący klika Zapisz i podpisz – od tego momentu członkowie komisji mogą podpisać taki protokół.

W przypadku stwierdzenia pomyłki należy skontaktować się z Dziekanatem, który ma możliwość usunięcia podpisów (wszystkich jednocześnie) i cofnięcia protokołu do edycji. Po edycji protokołu wszyscy członkowie podpisują się ponownie, pod nową wersją.

 Podpisywanie protokołu (członkowie komisji)

Podpisywanie protokołu dyplomowego zostało przedstawione na poniższym filmie:


W celu wypełnienia protokołu dyplomowego należy zalogować się do Moja PG (z sieci politechnicznej lub za pomocą VPNa), po czym należy przejść do aplikacji Nauczyciel, na zakładkę Dyplomy → Aktualne. W wyszukiwarce dyplomów należy zaznaczyć pole Członek komisji, po czym można już wyszukiwać dyplomy (np. po nazwisku autora). Przy wybranym dyplomie klikamy Szczegóły w kolumnie Akcje:


Naszym oczom ukarzą się szczegóły dyplomu, wraz z oceną z pracy dyplomowej i średnią studenta, informacjami o weryfikacji antyplagiatowej itp. – na samym dole znajdziemy sekcję Protokoły Nauczyciel, w której to znajdują się protokoły do danej obrony (w przypadku kolejnego terminu może się tu pojawić drugi protokół). W wybranym protokole klikamy Szczegóły w kolumnie Akcje, po czym ukaże się protokół wypełniony przez przewodniczącego – klikamy Podpisz w celu podpisania go:

W przypadku stwierdzenia pomyłki należy skontaktować się z Przewodniczącym komisji, który skontaktuje się z Dziekanatem. Dziekanat ma możliwość usunięcia podpisów (wszystkich jednocześnie) i cofnięcia protokołu do edycji. Po edycji protokołu wszyscy członkowie podpisują się ponownie, pod nową wersją.


Powiązane artykuły

  • Brak etykietek