Wymiana certyfikatu głównego dla sieci eduroam


W jakim formacie pobrać certyfikat?

Format CER/DER – https://cui.pg.edu.pl/katalog-uslug/centrum-certyfikacji-pg/certyfikat-glowny  (dla niektórych urządzeń z Androidem powinien być to format PEM – pg-ca.pem).

W przypadku eduroamu instalacja certyfikatu głównego może nie być konieczna – wszystko zależy od tego, czy certyfikat był wcześniej instalowany oraz czy został użyty do konfiguracji połączenia. Jeżeli nie mamy pewności, jak skonfigurowane jest nasze połączenie eduroam, możemy dla pewności na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Windows zainstalować nowy certyfikat główny (instalacja w systemach Windows opisana jest w https://gdansktech.atlassian.net/wiki/spaces/HPPG/pages/5047728 ) lub, dla pozostałych urządzeń, w przypadku utraty możliwości łączenia się z eduroamem możemy usunąć konfigurację sieci i utworzyć ją na nowo – szczegółowe instrukcje na temat instalacji sieci eduroam na poszczególnych urządzeniach znajdują się na https://gdansktech.atlassian.net/wiki/spaces/HPPG/pages/5054077 .

Na przykład dla telefonu z Androidem instalacja i modyfikacja połączenia wygląda następująco:

Klikamy na link do certyfikatu pg-ca.der – powinno pojawić się okno instalacji certyfikatu, w którym podajemy nazwę pod jaką chcemy zapisać certyfikat (np. "PG nowy") oraz określamy przeznaczenie certyfikatu – wybieramy WiFi:

Następnie wchodzimy w ustawienia po czym wybieramy ustawienia WiFi:

Przytrzymujemy palec na sieci eduroam do czasu pojawienia się menu:

W menu, które się pojawiło, wybieramy Modyfikuj sieć:

Odszukujemy pozycję z certyfikatem CA (oczywiście nazwa tego certyfikatu będzie taka, jaka została nadana przy pierwszej instalacji certyfikatu głównego):

Zmieniamy ten certyfikat na ten, który zainstalowaliśmy przed chwilą – nowa konfiguracja będzie wyglądała tak:

Po podmianie certyfikatu powinniśmy odzyskać możliwość łączenia się z siecią eduroam.


Powiązane artykuły


 

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024