Otwieranie i pobieranie dokumentówDostęp do dokumentów umieszczonych w Repozytorium możliwy jest tylko z sieci politechnicznej i po zalogowaniu się.

Aby dostać się do konkretnego dokumentu możemy albo wyszukać go w Repozytorium, albo skorzystać z linka, np. takiego, który został nam wysłany mailem. Przykładowa treść w mailu:

Po kliknięciu w link do dokumentu zostaniemy przeniesieni do centralnego punktu logowania. Aby się zalogować należy użyć swojego politechnicznego identyfikatora – przykładowo identyfikator politechniczny dla Pana Jana Kowalskiego, który jest pracownikiem, to jankowal@pg.gda.pl lub jankowal (jest to taki sam identyfikator jakiego używamy do obsługi poczty):

Po zalogowaniu się zostanie otwarta strona z załączonym dokumentem (taki sam widok zobaczymy po ręcznym przejściu do konkretnego dokumentu):

Taki dokument możemy obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce, służą do tego przyciski znajdujące się nad dokumentem – możemy powiększać fragmenty dokumentu lub np. wyświetlić je w trybie pełnoekranowym:

Aby wyjść z trybu pełnoekranowego należy nacisnąć klawisz ESC na klawiaturze. Jeżeli jednak okaże się, że dokument jest w trybie podglądu nieczytelny, najlepszym rozwiązaniem jest pobranie dokumentu na dysk naszego komputera i zapoznanie się z nim poprzez jego otwarcie. Aby pobrać plik należy kliknąć Pobierz:

Nasza przeglądarka powinna nam wyświetlić takie, lub podobne okno z propozycją zapisania lub otwarcia pliku:

Po skończonej pracy w Repozytorium należy się wylogować – instrukcja znajduje się tutaj.


Powiązane artykuły


Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2023