Wstawianie w treści strony grafiki lub zdjęcia

Korzystając z narzędzia files.pg, nie należy kopiować „wprost” adresów URL plików lub katalogów z przeglądarki, lecz korzystać z przewidzianego i opisanego poniżej sposobu: kopiowania ścieżek (ID) plików.

W przeciwnym razie, nie można zagwarantować poprawności i trwałości działania takiego linkowania na stronach internetowych. Uogólniony przykład niepoprawnego linku:

https://files.pg.edu.pl/api/v1/file/download?path=main/SCIEZKA_DO_KATALOGU/plik

Aby dowiedzieć się więcej na temat modyfikacji rozmiaru zdjęć zobacz instrukcję Zmienianie rozmiaru obrazu.

  1. Korzystając z menedżera mediów files.pg.edu.pl w ustalonej gałęzi katalogów (wg uznania danej jednostki/wydziału) umieść zasób graficzny - postępuj według instrukcji wgrywania zasobów.

  2. W atrybutach pliku obowiązkowo uzupełnij pole Tekst alternatywny - tak jak ukazano na poniższym przykładzie. Wypełnienie pola jest obowiązkowe w związku z koniecznością zapewnienia dostępności (wg standardów WCAG).




  3. Po uzupełnieniu pola z tekstem alternatywnym, uaktywni się przycisk uzyskania identyfikatora (ID) tego pliku.

  4. Zlokalizuj zapisany na serwerze zasób graficzny. W wierszu z nazwą tego pliku kliknij na drugą ikonę od lewej (ikona dokumentu), co spowoduje skopiowanie do pamięci identyfikatora (ID) tego folderu - tak jak na poniższej ilustracji. Wartość ID możesz przechować w pamięci lub roboczo wkleić do programu typu Notatnik.

  5. W trybie zalogowania w CMS Drupal przejdź do strony internetowej, na której ma być wstawiona grafika lub zdjęcia. Wejdź do trybu edycji treści strony: Zarządzaj elementem → Edytuj

  6. W edytorze treści ustaw pozycję kursora w miejscu, gdzie materiał graficzny powinien zostać wstawiony. Następnie kliknij na opcję Dodaj plik z Repozytorium, tak jak na ilustracji.


  7. Wyświetlone zostanie okienko dodawania zasobu. W polu Podaj numer ID pliku wklej uprzednio skopiowany identyfikator (ID) pliku z grafiką/zdjęciem z menedżera files.pg.edu.pl i potwierdź przyciskiem OK.

  8. Element z materiałem graficznym zostanie dodany do treści (choć w edytorze może się nie wyświetlać - jest to zachowanie normalne). Finalnie zatwierdź zmianę treści strony za pomocą poniżej położonego przycisku Zapisz.

  9. Zweryfikuj, czy oczekiwany materiał graficzny jest prezentowany we właściwym miejscu na stronie.

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024