Pobranie danych formularza i zapisanie do Excela

Wyjaśnienie: większość aplikacji internetowych do importu i eksportu danych, w zależności od kontekstu, używa formatu CSV, ponieważ ma on uniwersalny charakter i może być z łatwością poddany obróbce na różnych poziomach dostępu (np. manualnie wprost z edytora tekstu niestosującego formatowania - przykładowo Notatnik lub Notepad++ albo spod pakietów biurowych MS Office, Libre Office).

Pomimo popularności, format arkuszy Excel (obecnie z rozszerzeniem XLSX) ma jednak bardziej własnościowy (zamknięty) charakter i wywodzi się z płatnego produktu firmy Microsoft. Stąd też w świecie webowym (tj. stron WWW, przeglądarek internetowych, standardów z nimi związanych), który od początku stawiał na szeroko rozumianą otwartość, chętnie stosowany jest właśnie format CSV.

Format CSV (z ang. Comma Separated Values) jest otwartym tekstowym uniwersalnym formatem danych, który w łatwy sposób można zapisać na przykład do standardowego arkusza Excel. Dane w CSV są zapisane w “zwykłym” tekstowym pliku, a dla zachowania struktury danych w postaci wierszy i kolumn, są one oddzielone w danym pliku jednym ustalonym znakiem (tzw. separator), np. przecinkiem lub średnikiem. Format nie narzuca jednak sposobu oddzielenia znaków, stąd też ogólnie zdarzają się pliki CSV ze znakiem separatora w postaci: tabulatora, przecinka, średnika itp.

Ponadto pliki CSV, jak każde jawne pliki tekstowe, mogą być zapisane za pomocą różnych kodowań znaków. Typowo przyjmuje się uniwersalne w świecie webowym kodowanie UTF-8, jednak z racji popularności systemów Windows, spotyka się również kodowanie ANSI/Windows-1250.

Aplikacja Formularze PG, dla łatwości otwierania plików CSV w pakiecie biurowym Office w systemie Windows, stosuje:

  • kodowanie znaków ANSI/Windows-1250 - oznaczone w kreatorach importu danych CSV w pakietach Office jako 1250: Środkowoeuropejski (Windows) lub Windows (ANSI),

  • znak separatora: średnik

 

Komputer z systemem Windows - pakiet Microsoft 365/MS Office

 

  1. W danym formularzu kliknij opcję Odpowiedzi.

  2. Następnie kliknij na przycisk CSV. Pobrane zostaną dane z wypełnień formularza w formacie CSV. Pliku na razie nie otwieraj.

  3. W przypadku pakietów biurowych Microsoft 365 (wersja instalowana w Windows) oraz pakietów MS Office 2010 i nowszych, powinno wystarczyć uruchomienie programu Excel i otwarcie w nim pliku CSV.
    Na początku uruchom zatem program Excel.

  4. Następnie spod uruchomionego Excela otwórz plik CSV (Plik → Otwórz) i wybierz pobrany wcześniej plik CSV.
    Jeżeli w oknie otwierania plików nie widać pliku CSV w ustalonej lokalizacji, konieczne może być wybranie szerszego zakresu rozszerzeń plików, tak jak na ilustracji.


    Po tej modyfikacji, plik CSV powinien być możliwy do wyboru.

  5. Prawdopodobnie bez pośrednictwa żadnych kreatorów importu danych, wczytane dane zostaną wyświetlone w kolumnach.

  6. W tym momencie dane możesz zapisać jako standardowy arkusz Excel i poddać dalszej potrzebnej obróbce.

 

W przypadku wyświetlenia kreatora importu danych z CSV:

  • opcję Pochodzenie pliku (tj. kodowanie znaków) ustaw na 1250: Środkowoeuropejski (Windows) lub Windows (ANSI)

  • jako ogranicznik ustaw wyłącznie średnik.

 

Komputer z systemem Windows - darmowy pakiet LibreOffice

 

  1. W danym formularzu kliknij opcję Odpowiedzi.

  2. Następnie kliknij na przycisk CSV. Pobrane zostaną dane z wypełnień formularza w formacie CSV. Pliku na razie nie otwieraj.

  3. Otwórz program LibreOffice Calc i otwórz pobrany wcześniej plik CSV (Plik → Otwórz).

  4. Pojawi się kreator importu danych. W polu Zestaw znaków wybierz pozycję Systemowe, w części Opcje separatora wybierz wyłącznie Średnik, a następnie kliknij OK - tak jak na ilustracji.

     

  5. Wczytane dane zostaną wyświetlone w kolumnach.

  6. W tym momencie dane możesz zapisać jako standardowy arkusz Excel i poddać dalszej potrzebnej obróbce.

 

 

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024