Starsze rozwiązanie - Kopie zapasowe, resetowanie i przywracanie kursów

Poniżej znajdują się instrukcje dotyczących tworzenia kopii zapasowych, resetowania i przywracania kursów na platformie eNauczanie PG. Kliknij w odpowiednie zagadnienie aby rozwinąć dokładną instrukcje.




Wykonywanie kopii zapasowych kursów na platformie Moodle może mieć zastosowanie do:

  • stworzenia kopii kursu przed wprowadzeniem zmian, mogących uszkodzić treść kursu

  • zduplikowania kursu (z pomocą Administratora Moodle)

  • skopiowania części treści do innego kursu

  • stworzenia bezpiecznej kopii kursu wraz z ocenami

Aby zarchiwizować dowolny kurs, do którego mamy uprawnienia prowadzącego, należy w pierwszej kolejności otworzyć ten kurs. Po otwarciu kursu klikamy na ikonę Ustawienia i wybieramy Kopia zapasowa:

W pierwszym kroku przechodzimy do ustawień kopii zapasowej. Najpierw decydujemy o podstawowych ustawieniach.

UWAGA!

Jeżeli chcemy zarchiwizować kurs, w celu przechowywania bezpiecznej kopii wraz z ocenami studentów, należy zaznaczyć pozycję Uwzględnij historię oceniania:

Klikamy Następny aby przejść do kolejnego etapu.

W kolejnym kroku możemy zdecydować, czy chcemy zarchiwizować wszystkie tematy i aktywności, czy chcemy ograniczyć nasz wybór (np. wybieramy tylko quiz, ponieważ chcemy go skopiować do innego kursu):

Po przejrzeniu opcji klikamy Wykonaj kopię zapasową:

UWAGA!

W przypadku dużych kursów, lub kursów zawierających wielu studentów, tworzenie kopii zapasowych może trwać kilkadziesiąt minut (w skrajnych przypadkach czas ten liczony będzie w godzinach).

Po wykonaniu kopii zobaczymy komunikat, klikamy Kontynuuj:

W ostatnim kroku zobaczymy okno podzielone na trzy obszary – w tym momencie interesuje nas Obszar kopii zapasowej w kursie, w którym to widzimy utworzoną właśnie kopię kursu. Klikając Pobierz plik z kopią kursu zostanie zapisany na naszym komputerze:

Pliki kopii pobrane na komputer użytkownika, jeżeli mają być trwale zarchiwizowane, powinny zostać skopiowane także na zewnętrzne nośniki (np. płyty CD) i/lub umieszczone w Repozytorium.



Resetowania kursu możemy wykorzystać do przygotowania kursu na kolejny semestr. Usuwamy wówczas wszystkich użytkowników i wszystkie podejścia do quizów.

UWAGA!

Przed resetowaniem kursu należy bezwzględnie wykonać jego kopię zapasową.

Aby zresetować dowolny kurs, do którego mamy uprawnienia prowadzącego, należy w pierwszej kolejności otworzyć ten kurs. Po otwarciu kursu klikamy na ikonę Ustawienia i wybieramy Reset:

W kolejnym kroku system wyświetli nam opcje resetu:

Klikamy na poszczególne kategorie i wybieramy interesujące nas ustawienia. Poniżej podgląd niektórych z opcji:

Najprostszym sposobem na reset kursu jest skorzystanie z przycisku Wybierz domyślne. System oznaczy część opcji (można zweryfikować czy domyślne opcje zgadzają sie z naszymi założeniami). Następnie naciskamy guzik Resetuj kurs. Zostanie wyświetlone okno z prośbą o potwierdzenie:

Po kliknięciu Kontynuuj zostaniemy przeniesieni do wyczyszczonego kursu, z nienaruszonymi treściami.



Odtwarzanie kursu rozpocznamy od wejścia w kurs, który chcemy przywrócić do stanu znajdującego się w kopii.

Aby przywrócić dowolny kurs, do którego mamy uprawnienia prowadzącego, należy w pierwszej kolejności otworzyć ten kurs. Po otwarciu kursu klikamy na ikonę Ustawienia i wybieramy Odtwórz:

Otworzy się okno, które może zawierać poza Importem pliku kopii zapasowej także gotowe archiwa w Obszarze kopii zapasowej w kursie. Możemy zatem kliknąć w Odtwórz na końcu wiersza zawierającego archiwum, które chcemy przywrócić, lub możemy skorzystać z pliku lokalnie przechowywanego na komputerze:

Klikamy Odtwórz, otworzy się kreator importu:

Pierwszy krok zawiera informacje o wybranym właśnie pliku – są to szczegóły backupu i szczegóły pliku:

Przechodzimy dalej – Kontynuuj. W kolejnym kroku należy zdecydować, czy kopia którą odtwarzamy ma uzupełnić nasz kurs czy zastąpić (opcja scalania jest przydatna np. w trakcie kopiowania części treści z jednego kursu do innego):





W następnym kroku mamy możliwość wybrania komponentów do przywrócenia. Dostępne do wyboru będą tylko te opcje, które zostały wybrane w trakcie archiwizowania. Wyjątkową opcją jest pole Dołącz zapisanych użytkowników – jest ono dostępne do zaznaczenia tylko dla Menedżera danego kursu (standardowy Prowadzący nie ma możliwości odtworzenia zapisanych użytkowników):

W kolejnym kroku można wybrać, co będzie przywrócone (opcja ta przydaje się przy scalaniu kursu z plikiem kopii i częściowym przywracaniem):

W kolejnym kroku znajduje się przegląd wybranych opcji:

Na końcu klikamy Wykonaj przywracanie:

Po wykonaniu kopii zobaczymy komunikat, klikamy Kontynuuj:

Po zakończeniu przywracania otworzy się przywrócony kurs.




Powiązane artykuły










Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024