Jeśli chcemy utworzyć moduł, który nigdy wcześniej nie był zdefiniowany, to w pierwszej kolejności musimy go dodać. Aby tego dokonać przechodzimy do zakładki Definicje modułów.
Pod listą wyświetlonych modułów znajduje się przycisk Dodaj, który klikamy. Aplikacja przeniesie nas do okna, w którym będziemy musieli wypełnić dane dotyczące naszego modułu takie jak:
Nazwa – opis słowny,
Angielska nazwa – opis słowny,
ECTS – wartość liczbowa,
Obowiązkowy – pole wyboru,
Liczba godzin (wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, zajęć projektowych, seminariów, konsultacji, pracy własnej) – wartość liczbowa,
Moduł ogólnouczelniany – pole wyboru.
Moduł ogólnouczelniany zazwyczaj definiuje Dział Kształcenia.
Po wypełnieniu tych danych klikamy przycisk Zapisz. W tym momencie moduł został utworzony. System nadał kod dla tego modułu (Kod (PK)).
W celu dodania utworzonego modułu do naszego kursu powracamy do naszego kursu i klikamy przycisk Utwórz moduł zajęć na podstawie definicji. W tym momencie pojawi nam się okno z listą zdefiniowanych modułów. Na podstawie nazwy i/lub kodu (PK) możemy odnaleźć wcześniej dodany moduł.
Następnie klikamy przycisk Wybierz przy interesującym nas module. Pojawi nam się dodatkowe okno w którym musimy określić grupę zajęć programu studiów (wybór z dostępnej listy).
Po jej określeniu (przy użyciu przycisku Dodaj ), a określamy rodzaj zaliczenia klikamy przycisk Zapisz. W tym momencie mamy dodany moduł do naszego kursu.
Teraz spośród przedmiotów dodanych do kursu wybieramy przedmioty, które mają być w naszym module zajęć. Przy nazwach danych przedmiotów zaznaczamy pole wyboru: i klikamy przycisk akcji Dodaj do modułu zajęć (znajdujący się pod lista przedmiotów). System otworzy nam nowe okno, w którym wybieramy do którego modułu mają być dodane wybrane przedmioty.
Wybór dokonujemy poprzez kliknięcie przycisku Wybierz przy interesującym nas module zajęć. W tym momencie nasz moduł zajęć ma przypisane przedmioty.
Do modułu zajęć musimy także dodać efekty kształcenia. Aby tego dokonać klikamy w Kod (PK) naszego modułu. Zostaliśmy przekierowani do okna ze szczegółami definicji modułu.
W sekcji Efekty kształcenia używamy przycisku Dodaj istniejący, aby dodać wybrane efekty kształcenia. Odbywa się to poprzez wyszukanie odpowiedniego efektu, następnie jego zaznaczenie i kliknięcie przycisku Zapisz w polu Akcje (znajdującego się pod lista efektów).
W tym momencie mamy już zdefiniowany moduł zajęć z przypisanymi do niego przedmiotami oraz efektami kształcenia.