Weryfikacja dwuetapowa

Weryfikacja dwuetapowa nazywana także uwierzytelnianiem dwuskładnikowym (2FA, MFA), to dodatkowe zabezpieczenie konta przed przejęciem go przez inne osoby (np. po złamaniu hasła). Po włączeniu tej opcji logowanie do konta Moja PG będzie się odbywało w dwóch etapach. Pierwszy etap to standardowe logowanie do portalu. Drugi etap zależy od wybranej opcji weryfikacji – SMS z kodem lub przy użyciu aplikacji (mPG lub generującej kody jednorazowe).


W jakim celu korzystamy z weryfikacji dwuetapowej?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe znacząco utrudnia logowanie się osobom nieupoważnionym (np. w przypadku złamania hasła). Brak możliwości zalogowania się do Moja PG oraz innych systemów przez osoby niepowołane, podnosi bezpieczeństwo danych znajdujących się w naszych systemach informatycznych, a także chroni Uczelnię przed różnego rodzaju cyberatakami i ich skutkami (np. wysyłaniem spamu z kont pracowników), dlatego weryfikacja dwuetapowa, na podstawie decyzji Władz Uczelni, jest w przypadku pracowników obligatoryjna.W celu włączenia weryfikacji dwuetapowej zalecane jest (lub nawet konieczne przy aplikacji mPG) włączenie zgody na otrzymywanie wiadomości SMS z Moja PG. Instrukcja jak włączyć zgodę na otrzymywanie wiadomości SMS znajduje się na tej stronie. Dla osób nieposiadających telefonów umożliwiających instalację aplikacji lub odbieranie SMSów, przewidziano metodę z użyciem kodów jednorazowych generowanych w przeglądarce (na końcu instrukcji znajduje się szczegółowy opis).Mam dodatkowy komunikat przy logowaniu, co robić?

Jeśli przy logowaniu zaczął się u Ciebie pojawiać komunikat o konieczności włączenia dwuetapowego uwierzytelniania, to... wszystko w porządku - tak ma być! Cały czas możesz samodzielnie włączyć weryfikację dwuetapową! Więcej szczegółów znajdziesz na tej stronie pomocy.

Instrukcja krok po kroku

Aby włączyć weryfikację dwuetapową należy:

  1. po zalogowaniu na portal Moja PG kliknąć ikonę Moje konto:2. następnie wybrać zakładkę Weryfikacja dwuetapowa oraz kliknąć przycisk Włącz:

Kolejnym krokiem jest wybranie rodzaju weryfikacji.

Do wyboru są cztery rodzaje weryfikacji dwuetapowej:
Powiązane artykuły


Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024