Najczęściej zadawane pytaniaJaką metodę uwierzytelniania wybrać?


Metoda z aplikacją mPG - bardzo wygodna w przypadku częstego logowania do systemów, wystarczy kliknąć jeden komunikat i gotowe, metoda ta wymaga dostępu do Internetu.

Metoda z SMSami - metoda dla osób logujących się sporadycznie (np. w celu sprawdzenia odcinków płacowych czy wystawienia wniosku urlopowego), które nie chcą dodatkowych aplikacji, minusem tej metody jest konieczność przepisywania kodów i pozostawania w zasięgu sieci komórkowej.

Metoda z kodami OTP - metoda dla osób, które nie chcą korzystać z dwóch powyższych metod lub nawet nie posiadają telefonu (można zainstalować dodatek generujący kody jednorazowe bezpośrednio w przeglądarce, można skorzystać z opcji oferowanych przez zaawansowany menedżer haseł), albo pracują w miejscu w którym występują problemy z zasięgiem.Telefon został w domu, ja jestem na Uczelni - co robić!?


Jeżeli na komputerze, na którym pracujemy, wcześniej włączyliśmy zapamiętanie danej przeglądarki, to nic nie robić... prawdopodobnie przeglądarka nas wpuści jak co dzień. W przypadku, gdyby jednak okazało się, że jest inaczej, można skontaktować się z Helpdeskiem, gdzie po weryfikacji pracownika wyłączymy na dany dzień weryfikację dwuetapową (pojawi się komunikat mówiący o konieczności jej włączenia "od jutra", po ominięciu komunikatu można będzie się zalogować, następnego dnia pojawi się jednak konieczność włączenia jednej z dostępnych metod - wystarczy wskazać dotychczas używaną).Czy można mieć kilka urządzeń do weryfikacji dwuetapowej?


Metoda z aplikacją mPG - można mieć kilka urządzeń z zainstalowaną i sparowaną aplikacją mPG, wówczas monit z prośbą o potwierdzenie pojawia się na każdym z urządzeń (czyli poza telefonem można użyć np. tablet).

Metoda z SMSami - SMS z kodem autoryzacyjnym wysyłany jest tylko na jeden numer telefonu.

Metoda z kodami OTP - można na kilku urządzeniach wprowadzić ten sam sekretny klucz, można także przenieść konfigurację programu generującego kody OTP na inne urządzenie, zatem można mieć kody autoryzacyjne na wielu urządzeniach. 

 

Powiązane artykułyCentrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024