/
Rodzaje podpisów

Rodzaje podpisów

Generalnie w eDokumentach wyróżniamy:

  • podpis autora - podpis osoby składającej eDokument w swoim imieniu

  • podpis pojedynczy - dokument podpisuje jedna osoba, wskazana przez wypełniającego wniosek - osobę wybiera z listy rozwijanej

  • podpis grupowy - dokument podpisuje dowolna osoba z listy

  • podpis dowolnego pracownika PG - osoba wypełniająca wniosek wie, komu go przesłać i wpisuje nazwisko kolejnego wypełniającego (no technicznie, to pojawia się wówczas lista np. po wpisaniu “Kowalski” mamy kilka osób do wyboru, z imieniem, fragmentem numeru pracownika itp.)

  • podpis promotora doktoranta - na podstawie danych w systemie automatycznie eDokument trafia do promotora doktoranta

  • podpis inicjatora - podpis osoby, która (w zależności od tego jak zbudowany jest szablon eDokumentu) wstępnie wypełnia eDokument i przypisuje go osobie, która go ma w swoim imieniu złożyć

  • podpis kierownika projektu - nie dotyczy eDokumentów obsługiwanych w Dziekanacie/SzD/SDW (dotyczy eZgłoszeń w projektach, które też wykorzystują mechanizm eDokumentów)

Wszystko zależy od tego, kto definiuję listę osób w podpisie.

Wówczas w danym kroku w eDokumencie podpis będzie składał ktoś, kto ma takie upoważnienie.

Zalecamy ostrożność i do eDokumentów stosowanie “dedykowanego” upoważnienia. To, że w nazwie upoważnienia w jednym miejscu jest “SzD” niejako podpowiada, że jest to lista osób bezpośrednio związana ze Szkołą Doktorską, natomiast w przypadku Dziekanów, którzy są Dziekanami niezależnie od tego czy patrzymy na nich z pozycji pracownika Dziekanatu czy SzD, nie ma potrzeby tworzenia dedykowanego upoważnienia dla SzD czy SDW, bo będzie to dokładnie taka sama lista osób (i nie miałoby sensu utrzymywanie dwóch czy trzech takich samych list).

Akcje w podpisach. Domyślnie, jeśli nie ustawimy (nie dodamy) żadnej akcji, to podpis będzie realizowany standardowym sposobem, czyli będziemy mieli “Podpisz i wyślij” oraz “Wycofaj do poprawy”.

Jeśli we wniosku nie jest potrzebna inna ścieżka, to nie musimy dodawać żadnych akcji. W praktyce okazało się jednak, że są takie eDokumenty, które np. z uwagi na np. decyzję odmowną Dziekana tracą sens (np. w kolejnych krokach miałby być zbierane jeszcze jakieś zgody innych osób, a skoro Dziekan się na swoim etapie nie zgodził, to ich zgody już nic nie zmienią).

Do obsługi takich eDokumentów została wprowadzona możliwość dodania trzeciej akcji “Podpisz i zakończ obieg”. Jeżeli decydujemy się na taką konstrukcję formularza, to trzeba pamiętać także o dodaniu akcji na “Podpisz i wyślij” oraz “Wycofaj do poprawy”.

Dla każdej z akcji możemy zdefiniować test, który jest widoczny na guziku w trakcie składania podpisu (to jest ta etykieta akcji) - tekst w dwóch językach i widoczny jest ten język, w jakim języku osoba wypełniająca eDokument ma wyświetlony portal Moja PG.

 

 

 Powiązane artykuły

Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej 2024